Bugün - 20 Kasım 2019 Çarşamba
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künyemiz
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.gergerhaber.net Logo
Kültür Sanat
Yaşam
Eğitim
Röportaj
Ekonomi
Sağlık
Güncel
Köyden Haberler
Politika
Adıyaman 19°°C
Haber Detayları

Marmara Depremi Unutulmuyor

Marmara Depremi Unutulmuyor 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin üzerinden 16 yıl geçmesine ilişkin TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Adıyaman Başkanı Jeoloji Mühendisi Osman Özdemir, bir açıklama yaptı.

Röportaj Haberi - 17 Ağustos 2015 Pazartesi - 10:21
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Marmara Depremi Unutulmuyor

17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin üzerinden 16 yıl geçmesine ilişkin TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Adıyaman Başkanı Jeoloji Mühendisi Osman Özdemir, bir açıklama yaptı.

Özdemir, yaptığı açıklamada,  17 Ağustos 1999 tarihinde Kocaeli ve 12 Kasım tarihinde Düzce’de binlerce yurttaşın yaşamını yitirmesine, on binlerce yurttaşımızın da yaralanmasına yol açan depremlerin yaşanılan en acı felaketlerden biri olarak, tarihteki yerini aldığını hatırlattı.

Geride yalnızca yıkım ve acı bırakan önemli olayların genellikle anımsanmak istenmediğine dikkat çeken Özdemir, “Ancak, 17 Ağustos, afetlere karşı güvenli bir yaşam için sönen umutları yeniden canlandırmak, yurttaşlarımıza güven duygusunu yeniden kazandırmak ve depremle yaşamayı öğrenebilmemiz için, bize sorumluluklarımızı sürekli anımsatan bir tarih olmuştur. Artık hepimiz biliyoruz ki ülkemizin, tektonik, jeomorfolojik yapısı ve sahip olduğu iklim özellikleri nedeni ile büyük can ve mal kayıplarına yol açan doğal afetlerle sık sık karşılaşmaktadır ve karşılaşmaya bundan sonra da devam edecektir” dedi.

– TOPRAKLARIMIZIN YÜZDE 66’SI DEPREM BÖLGESİNDE BULUNUYOR

Türkiye’deki toprakların yüzde 66’sının deprem bölgesinde bulunduğunun altını çizen Özdemir, şöyle konuştu:

“Mevcut deprem bölgeleri haritamıza göre topraklarımızın yüzde 66’sı 1’inci ve 2’inci derece deprem bölgesinde bulunmaktadır. Konutlarımızın yüzde 44’ü 1. derece, yüzde 25’i 2. derece deprem bölgesinde yer alırken, nüfusumuzun yaklaşık 34 milyonu yani yüzde 43’ü 1. derece, yaklaşık 22 milyonu yani yüzde 30’u 2. derece deprem bölgesinde yaşamaktadır. Yapılarımızın ve ülke nüfusunun büyük bir çoğunluğunun bulunduğu 1. ve 2. derece deprem bölgelerinde büyük bir deprem olma olasılığı her zaman vardır ve yüksektir. Sadece depremler yüzünden,1900’lerden bu yana yaklaşık 100 bin vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 500 bine yakın yapımız hasar görmüştür. Farklı büyüklüklerde yılda ortalama 25 bin depremin meydana geldiği ülkemizde, geçen 16 yıl içerisinde 2002 Afyon depremi, 2003 Bingöl depremi, 2010 Elazığ depremleri, 2011 Simav ve Van depremleri, 2014 Çanakkale depremleri, ülkemiz deprem aktivitesinin önemini bizlere sürekli hatırlatmaktadır. Çağdaş ülkelerde böyle bir gerçekle karşı karşıya kalan toplumun her kesiminin afet zararlarının azaltılması konusunda kendine düşen görevleri yapması gerekirken, ülkemizin gerçeği olan deprem konusunda; bireyden kamu kurumuna, özel sektörden sivil toplum örgütlerine kadar çok paydaşlı bir yapıda oluşturulması gereken çalışmalar bu güne kadar maalesef ortaklaştırılamamıştır. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası olarak deprem zararlarının azaltılması konusundaki düşüncelerimiz kamuoyu ile her zaman paylaşılmış, deprem zararlarının azaltılması konusunda ortak çalışma kültürünün oluşturulması konusunda ki çabalarımız da aralıksız sürdürülmüştür. Bu kapsamda; Jeoloji Mühendisleri Odası olarak gerek bilimsel kurullarımızda, gerekse oluşturduğumuz “Doğa Kaynaklı Afetler ve Afet Yönetimi” çalışma grubumuzda yaptığımız etkinliklerle ve yayınlarımızla sürekli ilgilileri uyarıyor ve bilgilendirmeye gayret ediyoruz”

– KAYGILANIYORUZ

Ülkemizin deprem gerçeğinin bilincinde olmamıza ve deprem zararlarının azaltılmasına karşı verdikleri savaşa rağmen kaygılandıklarını belirten Özdemir, şunları kaydetti:

“Kaygılanıyoruz çünkü, Türkiye, coğrafi açıdan afet olasılığının yüksek olduğu bir bölgede yer almasına ve tarih boyunca çeşitli büyüklükteki afetlere maruz kalmış olmasına rağmen, sağlıklı yapı stoğuna sahip, güvenilir kentsel çevreler yaratmak konusunda başarılı olamamıştır. Mevcut yapı stoğumuza bakıldığında, ülkemizin depreme karşı savunmasız olduğu görülmektedir. Ülkemizdeki hemen hemen tüm yerleşmelerin, günümüz dünyasının ulaştığı fen ve sanat ile yasal mevzuata aykırı, yasadışı yerleşme ve yapılaşma eğilimlerinin yarattığı sorunlarla yüz yüze olduğu bilinen bir gerçektir. Kentlerimizin büyük ölçüde yerleşime uygun olmayan alanlarda, denetimsiz ve yasalara aykırı yapılaşmalarla biçimlenmiş olması, yaşanan doğal afetlerin kentlerimizde yarattığı tahribatın hem insani hem ekonomik açıdan çok büyük boyutlara ulaşmasına neden olmaktadır. Bu noktada, 1999 Marmara depreminden sonra depremlere çare olacağı anlayışı ile çıkarılan Yapı Denetim Kanunu ve mevzuatı ile 2011 yılından Van depreminden sonra çıkarılan Kentsel Dönüşüm çalışmaları hızla amacından uzaklaşarak “kentsel imar rantının dönüştürülmesi” odaklı hale gelmiş , jeoloji mühendisliği mesleğini ve bilimi yok sayan “ben yaparsam olur” mantığıyla şekillenmesi kaygılarımızı yükseltmiştir”

PHA

 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editör: G.H.A - Abdurrahman KURTBEY

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Röportaj Haberleri
Narince'de Trafik Kazası
Ba- Der Yönetimi Adıyamanlı Muhtar adaylarını Ziyaret etti.
Kumar ve Alkol'ün Girmediği İlçe, Çelikhan

Kumar ve Alkol'ün Girmediği İlçe, Çelikhan
Dünya Adıyamanlılar Günü Coşku ile Kutlandı
Gerger'de Memur Maaşları Polemiği
Özgür Özgürlüğüne Kavuştu.
“Mekan Yolcu” Açılışı Muhteşemdi
Diğer Başlıklar

Kaymakam Turan Ba-Der'i Ziyaret Etti
Gerger'de Korkunç Ölüm..!
Yine İnşaat, Yine Gençler Yine Tillo..!
Malatya ile Adıyaman Arasında Sınır Tartışması
Adıyaman Valisi Pekmez'in Eşi Gerger'de
Güvercintepe'ye Gençlik Merkezi
Barış Pınarı Harekatı başladı
Gerger Devlet Hastanesine Başhekim Atandı
Çifthisar Barajında Çalışmalar Devam Ediyor..

 www.gergerhaber.net Logo

 

 

GERGER TV CANLI


Yazarlar 
Siyaset Sahnesi
Hava Durumu ( Adıyaman )
Bugün
8°°C - 19°°C
Perşembe
7°°C - 20°°C
Cuma
7°°C - 19°°C
Cumartesi
8°°C - 17°°C
Namaz Vakitleri ( Adıyaman )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:3907:0412:1714:5817:2118:40

20 Kasım 2019 Çarşamba
Röportajlar
Yine İnşaat, Yine Gençler Yine Tillo..!
Yine İnşaat, Yine Gençler Yine Tillo..! Gerger'in Gölyurt (Tillo) köyü doğumlu Ancak Adana'da ikamet ettikleri belirlenen Amca çoc...
»
»
»
Tarihte Bugün
1922 - Lozan Konferansının Başlaması Kığı
2006 - Çocuk Hakları Günü
1916 - Kığı'nın Kurtuluşu
1922 - İpsalanın Kurtuluşu
Kim Kimdir
Günün Sözü
"Tenini besleyip geliştirmeye bakma, çünkü o sonunda topraga verilecek bir kurbandir.
()
Arşiv Arama
MAGAZİN GÜNLÜĞÜ
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,66ms Logonuz...
google-site-verification: googleb1348143173db3dd.html