Bugün - 22 Kasım 2019 Cuma
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künyemiz
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.gergerhaber.net Logo
Kültür Sanat
Yaşam
Eğitim
Röportaj
Ekonomi
Sağlık
Güncel
Köyden Haberler
Politika
Adıyaman 16°°C
Haber Detayları

Mehdi Eker İstanbullu Yerel Basın ile Buluştu

Mehdi Eker İstanbullu Yerel Basın ile Buluştu İstanbul 3’üncü  bölgede faaliyet gösteren yerel medya mensuplarıyla biraraya gelerek seçim çalışmalarını değerlendiren Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Dr.

Politika Haberi - 26 Ekim 2015 Pazartesi - 12:39
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Mehdi Eker İstanbullu Yerel Basın ile Buluştu

İstanbul 3’üncü  bölgede faaliyet gösteren yerel medya mensuplarıyla biraraya gelerek seçim çalışmalarını değerlendiren Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Dr. M. Mehdi Eker, Türkiye’de istikrarının devamı için 1 Kasım seçimlerinin önemini anlattı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Mehdi Eker, İstanbul 3’üncü bölgede faaliyet gösteren yerel medya mensuplarıyla, Yeşilköy’deki Fener Park Cafe&Restaurant’da gerçekleştirilen yemekli toplantıda bir araya geldi.

Mehdi Eker, sohbet ortamında gerçekleşen toplantıda, İstanbul’u ve İstanbul 3’üncü bölgeyi “İstanbul 3’üncü bölgede yaşayanların yüzde 87’sinin İstanbul dışından buraya gelmiş. Herkes buraya bir değerle geldi, herkes kendi zenginliğini getirdi. Bir imparatorluğun mirası ve zenginliği, hem kültür mirası, hem insan zenginliği, hem folklor, hem örf adet gelenek-görenek, hepsi birlikte İstanbul’a geldi. Burası bizim ortak şehrimiz” şeklinde değerlendirdi.

İstanbul’da yaşayanların memleketleriyle ilişkilerini de sürdürdüğünü de belirten Eker, İstanbul üzerinden bütün Türkiye ile bir bağ kurulabileceğini anlattı.

İstanbul gibi metropollerde ulusal basın takip edilse bile, büyük bir nüfus olması hasebiyle yerel basının da takip edildiğini belirten Eker, “Yerel basınla uğraşan sizler, kendi ilçelerinizdeki hem siyasal olaylarla hem toplumsal olaylarla haşır neşirsiniz” diyerek yerel basının önemine dikkat çekti.

"Türkiye tarihinde koalisyon, her zamanTürbülans olmuştur"
Gerçekleştirdikleri seçim çalışmalarını da değerlendiren Eker, Anadolu’nun bütün birikimini İstanbul’a taşıyan vatandaşların siyasal katılımını önemsediklerini belirterek şunları kaydetti: “Toplumsal meselelere çözüm olacak şekilde siyasal katkı önemli. Biz de bunun bir parçası olmak, katkıyı geliştirmek çerçevesinde burada AK Parti’nin milletvekili adayı olarak vatandaşlarımızla bir aydan fazladır çalışma yapıyoruz. Ben Diyarbakır’da doğdum. Sizler de Anadolu ve Trakya’dansınız. 3 dönem Diyarbakır milletvekilliğinden sonra partim beni buradan aday gösterdi. Türkiye’nin en önemli seçimlerinden birisi, bir kader seçimi. Çünkü Türkiye ya istikrar içerisinde tekrar, arkasında büyük bir çoğunluğun olduğu güçlü bir parti hükümetini, yani istikrarı seçecek veya Türkiye koalisyonu tercih edecek. Koalisyon bir türbülanstır. Türkiye bu türbülansa girdiğinde 10 senede çıkamıyor.

“Cesur Kararların alınması Lazım”
Bizim milletimizden talebimiz, bu türbülansa düşmemesi. Bu hangi parti olduğundan daha önemli bir şey, hangi parti olacaksa tek başına olması önemli. Kimin en çok Türkiye’nin sorunlarını çözebileceğine inanılıyorsa, o partiye güçlü destek verilmesi lazım. Aksi takdirde koalisyon dönemlerinde Türkiye’nin sorunlarını çözecek reformlar yapılması mümkün olmuyor. Birçok düzenleme yapılması gerekiyor ve o düzenlemeler hep maalesef o koalisyon dönemlerinde aksıyor. Cesur kararlar alınamıyor. Hâlbuki cesur kararlar alınması gerekiyor. Gerek ekonomide gerek siyasal olaylarda bu böyle.”

7 Haziran Öncesi ve sonrası
7 Haziran öncesi ve sonrası ekonomik gelişmeleri de değerlendiren Mehdi Eker, “7 Haziran’a kadar Türkiye’de 2002 Kasım’ından itibaren tek başına bir iktidar vardı. Bu dünyada 2008’den itibaren başlayan ve dünyayı sarsan özellikle Yunanistan gibi, Portekiz gibi dünyayı etkileyen ekonomik krizlerin Türkiye’yi etkilemesine izin vermedi. Altındaki temel parametre, güçlü istikrarlı bir hükümetin olması. Ama 7 Haziran’dan itibaren bütün işadamları da esnafın da yatırımcının da herkesin gözü televizyon kanalarındaki döviz, faiz, borsa göstergelerine takılmaya başladı. İnsanlar orayı takip ediyor, akılları fikirleri orada. Çünkü onunla bir karar verecek. Yeni yatırım yapacak, kredi alması lazım, ‘Ben bu krediyi alırsam geri ödeyebilir miyim? Faiz yükselirse ben bunu ödeyebilir miyim? Mal üretip bu malı nereye satarım? Türkiye nasıl bir ekonomik politikayla karşı karşıya? Döviz faiz dengesi nasıl olacak? İhracat ağırlıklı bir ekonomik politika mı izlenecek?’ Tüm bunlar insanların zihninde. Bunun temel nedeni istikrar. Acaba bir problem olur mu, 7 Haziran’dan beri Türkiye bunu hissediyor” diye konuştu.

Türkiye'de 1Kasım Kader seçimidir
Dünyada Karadeniz havzasında, Ukrayna ve Rusya arasında, Rusya ve Avrupa Birliği arasında, Akdeniz Havzasında, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da sorunlar olduğunu da anlatan Eker konmasını şöyle sürdürdü; “Böyle bir üçgende Türkiye bütün her şeye rağmen 2008’den bu yana istikrarını korudu. Çünkü güçlü kararlar alınıyordu, risk alınıyordu ve isabetli kararlarla politikalar yönetiliyordu. Ama şimdi 7 Haziran’dan itibaren ortada bir endişe var. Türkiye acaba bir tek parti hükümeti kuracak mı yoksa bir koalisyon mu olacak? 1 Kasım bunun için bir kader seçimi. Bunlara ilaveten siyasi meseleler var. Türkiye’nin Çözüm Süreci’yle ilgili meselesi var, terör problemi var. Türkiye’nin kanı akıyor, Türkiye’nin huzuru, gelecekteki rolü açısından da siyasi istikrar çok önemli. Ortadoğu’da bizim dışımızda bir ateş var. O yangın sönmüyor, o yangının alevleri rüzgârın tesiriyle bize doğru, bizim saçaklarımıza doğru geliyor. Eğer biz yine siyasi istikrarla, güçlü bir hükümetle bunlara karşı tedbir almazsak, zarar görürüz.”

Ortadoğu’daki gelişmelere karşı Türkiye’nin güçlü olması gerektiğini de anlatan Eker, bunun için Türkiye’nin güçlü olması gerektiğini, bunun da birlik ve beraberlikle mümkün olduğunu ifade etti. “Milli birlik ve beraberlik aidiyet duygusuyla güçlenir” diyen Eker, “Yani herkesin ‘İyi ki ben Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşıyım, ben bununla iftihar ediyorum’ diyeceği bir sistem inşa etmeliyiz. Bunun için reform lazım, bunun için de tekrar güçlü bir hükümet lazım. O zaman biz aidiyet duygularını güçlendirecek reformlar yaparız, iç barış sağlanır, dışa karşı kendimizi daha iyi savunuruz. Yani durum aslında bu kadar net” dedi.

Mehdi Eker, konuşmasından sonra, gazetecilerle sohbet ederek sorularını cevapladı. Sıcak ve samimi ortamda geçen toplantı, birlikte çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.
 

1

2

 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editör: G.H.A - Abdurrahman KURTBEY

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Politika Haberleri
Milletvekili Aydın'dan hakkındaki iddialara cevap
Ekrem İmamoğlu engellemişti! Yeniden hizmette
Vali Yerlikaya İBB Binasına Giriş Yaptı

Vali Yerlikaya İBB Binasına Giriş Yaptı
Abdurrahman Dursun'u Ziyaret Ettik
Tabela Saçmalığı
Belediye'de Başkan, Tarlada “İşçi“
Ekrem İmamoğlu görevine Başladı
Diğer Başlıklar

Kaymakam Turan Ba-Der'i Ziyaret Etti
Gerger'de Korkunç Ölüm..!
Yine İnşaat, Yine Gençler Yine Tillo..!
Malatya ile Adıyaman Arasında Sınır Tartışması
Adıyaman Valisi Pekmez'in Eşi Gerger'de
Güvercintepe'ye Gençlik Merkezi
Barış Pınarı Harekatı başladı
Gerger Devlet Hastanesine Başhekim Atandı
Çifthisar Barajında Çalışmalar Devam Ediyor..

 www.gergerhaber.net Logo

 

 

GERGER TV CANLI


Yazarlar 
Siyaset Sahnesi
Hava Durumu ( Adıyaman )
Bugün
7°°C - 16°°C
Cumartesi
7°°C - 17°°C
Pazar
7°°C - 17°°C
Pazartesi
6°°C - 16°°C
Namaz Vakitleri ( Adıyaman )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:4107:0612:1814:5717:2018:39

22 Kasım 2019 Cuma
Röportajlar
Yine İnşaat, Yine Gençler Yine Tillo..!
Yine İnşaat, Yine Gençler Yine Tillo..! Gerger'in Gölyurt (Tillo) köyü doğumlu Ancak Adana'da ikamet ettikleri belirlenen Amca çoc...
»
»
»
Tarihte Bugün
1617 - Sultan ahmetin Vefatı ve Birinci Mustafanın Tahta Çıkışı
1333 - Aşık Paşanın Vefatı
2006 - Ağıuz ve Diş Sağlığı Haftası
Kim Kimdir
Günün Sözü
Kendi ayıbını görür ol?
(Hacı Bektaşı Veli)
Arşiv Arama
MAGAZİN GÜNLÜĞÜ
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,72ms Logonuz...
google-site-verification: googleb1348143173db3dd.html