Bugün - 26 Mayıs 2019 Pazar
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künyemiz
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.gergerhaber.net Logo
Kültür Sanat
Yaşam
Eğitim
Röportaj
Ekonomi
Sağlık
Güncel
Köyden Haberler
Politika
Adıyaman 33°°C
Haber Detayları

Taziye Kültürü Nereye Doğru Gidiyor?

Adıyaman, belki de taziye geleneğini en iyi yerine getiren, sürdüren müstesna illerden biridir.

Kültür Sanat Haberi - 5 Nisan 2017 Çarşamba - 08:27
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Adıyaman, belki de taziye geleneğini en iyi yerine getiren, sürdüren müstesna illerden biridir.
Adıyaman işadamlarımızdan Sayın Orhan USLU kardeşimizin taziyelerde yemeklerin kaldırılmasıyla ilgili yaptığı öncülük, inşallah hedefine ulaşacaktır, ulaşmasını ben de canı gönülden diliyorum.
İşadamımız, Sayın Orhan USLU, bakın bu konuda ne diyor.
“Adıyaman’ımızın en değerli kültürlerinden olan taziye kültürümüz üç gün yapılarak, aslına uygun bir şekilde devam etmektedir. Bu kardeşlerimiz taziyeleri olduğunda, herkes gibi üzüntüye gark olmanın yanında, bir de taziyeden sonra çevresine göre 5-10-15 bin lira taziye yemeğine borçlanarak, kara kara düşünmektedirler. Geçen gün, taziye yemeği borcunu ödemek için, bindiği arabayı satmak zorunda kalan bir kardeşimizin ahvali, artık bu sorunu dile getirmenin gerekliliğini ortaya koydu. Müftü hocama arz ettiğim gibi, taziye yemeklerinin fakir kardeşlerimizin izzetinin kırılmaması için, zenginlerden başlayarak kaldırılması gerektiğini düşünüyorum...”
Taziyelerde kadın-erkek ayrı olarak evin içinde ağırlama zorluğundan ve sıkıntısından kurtararak, yapılan taziyelevlerinde ağırlanması çok güzel bir gelişme olmuştur . Bu fikri, düşünen, yugulamaya geçirenlerden Allah (CC) razı olsun.Belki evlerde kadın-erkek aynı yerde olmanın olumsuz sakıncaları varken, taziye evlerinde mutfak amaçlı bir bölümde, hem yemek servisi yapılması, hem de gelenlere çay ve benzeri ikramların kolaylığı vardır. 
Yemek vakitlerinde taziye evine giderek, yemekten faydalanmaya çalışanlar, bunun için yemek yeme fırsatı kollayanlar, cenaze sahiplerine adeta eziyet ve işkence etmektedirler.
Taziye geleneklerimiz elbette güzel. Ancak cenaze sahiplerinin, vefat etmiş yakınlarına olan son görevlerini mi yerine getiriyorlar, yoksa düğün mü yapıyorlar, karar vermek zor doğrusu. Her yemek vaktinde, yüzlerce kişiye yemek vermek zorunda kalmaları, sonradan kapatılması zor masraflar açmaktadır başlarına. Elbette ölmüşlerinin hayrına, hayır hasenatta bulunmak güzeldir, sevaptır. Ancak taziye sahiplerini perişan edecek derecede sıkıntıya sokmak hoş olmasa gerek. Pekâlâ, bu hayır-hasenatlar taziye sonrasında da yapılabilir, sanırım buna herhangi bir mani de yoktur.
Dinimizce üç günden fazla yas tutulmaması ve taziyesinin devam etmemesini emrettiği halde; günlerce, haftalarca bu geleneğin devam etmesi özellikle maddi durumu iyi olmayanlar için çok sakıncalıdır. Belki yemek, içmek konusunda yakın akrabaları ve dostları gerekli destek amaçlı yardım yapıyorlardır eminim. Ancak yine de, cenaze sahipleri zor durumlara düşebilmektedirler
Arabasını satan, kredi mi çeken, başkalarına borçlanarak taziyeden yüzünün akıyla çıkmaya çalışanlar sonrasında büyük borçların altına giriyorlar. Bunun bir an önce sonlandırılması gerekiyor. 
Peki, bize düşen nedir?
Bize düşen, taziye evlerinde, ziyaretlerimizi fazla uzatmamak, konuşmaları ehillerine bırakmak, insanların zamanını alırcasına fazla dengesiz ve tutarsız konuşmamak, okuyacağımız ayet ve sürelerin hakkını vererek layıkıyla okumaktır. En büyük nasihat olan ölüm hakkında tefekkür etmek, geleneğin ruhuna binaen saygılı hareket etmektir.
O acı ve hüzünlü anlarında onlara destek olmak, yalnız olmadıklarını hissettirmektir. Yorgun ve sıkıntılı hallerinde yemek derdine düşmemelerini sağlayarak, cenaze sahiplerine ve denk gelen misafirlerine yemek konusunda üzerimize düşeni yerine getirmeliyiz. Kısa aralıklarla da olsa, birkaç gün ziyaret etmeli, yalnız kalmamalarını sağlamalıyız.
Hâlâ dışardan gelip de bu güzel geleneğimizi görüp imrenerek, özlenesi bir güzellik olduğunu, kendi aralarındaki konuşmalarına şahit olabilirsiniz. Öyleyse gelin bu taziye geleneğimizi aşırıya kaçmadan usulüne uygun devam etmeye gayret gösterelim.
Gerçekten Orhan bey çok doğru ve yerinde söylemlerde bulunuyor. Hak verip, takdir etmemek mümkün değil. Doğal olarak, taziye evlerine katkıda bulunanların bazıları kendilerini bahtiyar addederken, bazıları da kısmen karşı çıkmaktadır.Bazıları da yaptıklarının karşılığını bekliyorlar. Hatta kardeşlerin, akrabaların aralarında çekiştiklerine bile şahit olabilmek mümkündür. 
Sayın Orhan USLU’ nun dediği gibi, taziyelerimizde şu çay ve yemek işini de bir an önce kaldıralım. Bu konuda Müftülüğün, Valiliğin ve Belediyenin devreye girmesi gerekiyor. Bunun için ne gerekiyorsa, üzerimize ne düşüyorsa, yerine getirmeliyiz.
Kerim BAYDAK
kbaydak61-artan@hotmail.com

 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editör: G.H.A - Abdurrahman KURTBEY

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz

Gergerlim()
15 milyar yemek parası veren demek ki eşi dostu varmış ki geleni gideni varmış o gelen giden de eli boş gelmemiştir Siz bu vakıfların ticarethane den bi çikarın vakıf dedin mi ihtiyaç ı olanın yanında olsun Dügünlerden para alınıyor cenaze si olandan para alınmaması Laz'ım vakfın karşılıksız taziyesi ne yardımcı olun ması Laz'ım
Gönderilen Tarih - 8 Nisan 2017 Cumartesi (09:16)  
gergerli()
yanlış birşey katılmıyorum buna yemegi kaldıracağına oranın kiraını almasınlar zenginler zaten yardım yapıyor derneğe ne için yapıyor fakirler faydalansın diye ha o olmaz mı ozaman şuu yapsınlar taziyeye gelen herkes kola dğil de et bulgur pilav gönlünden ne koparsa getirsinler ne taziye verenler sıkıntıya girer nede gelen aç kalır tabi biz yeni nesil bilmeyiz ama eskiler deha iyi bilir bir taziye oldumu herkes yemek yapmak için bir şey götürülürmüş ama burda metropol de herşey değişmiş bir kola tm
Gönderilen Tarih - 6 Nisan 2017 Perşembe (10:53)  
Abdullah yeşilkaya()
Tespitler Kısmen yerinde olmakla beraber yeme içme Dediğiniz aile efradıdır ve o satte rastlayan ya yer yada yemeden taziyesini yapıyor ha maddiyatı olmayan kardeşlerimize destek olmak noktasında varlıklarıile öğünen işadamlarımız ve hısım akrabanın üzerine Düşen fedakarlığı yapması lazım derneği olmayanlar bu hususta muzdaliptir örneğin bir VAKFI kiralaması mümkün değil selametle. dREJANLI Abdullah
Gönderilen Tarih - 6 Nisan 2017 Perşembe (10:53)  

Diğer Kültür Sanat Haberleri
Karataş Ailesinin İftarına Yoğun İlgi
Ba-Der Futbol Turnuvasında Son Durum
Çoğ-Der Başkanlığına Sıtkı Saltaş Getirildi

Çoğ-Der Başkanlığına Sıtkı Saltaş Getirildi
Ba- Der Kadınlar Komisyonu Kuruldu
Nemrut'ta Turizmciler isyanda..!
Ba-Der Futbol Turnuvası 2019 Başladı.
Gerger’deki yaban nergisleri yerli turistlerin akınına uğruyor
Diğer Başlıklar

Gerger Fakülte İstiyor.
Gerger 85 milyon Yıllık Fosil Bulundu
Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Turgut Atandı
Güvercintepe'de Bekçiler Göreve Başladı.
Kadın İsterse...
Yaşam TV Kapatıldı
Karataş Ailesinin İftarına Yoğun İlgi
Türkiye'nin aile istatistikleri açıklandı
İş Adamı Taşar'dan 2 Bin Kişiye İftar

 www.gergerhaber.net Logo

 

 

GERGER TV CANLI


Yazarlar 
Siyaset Sahnesi
Hava Durumu ( Adıyaman )
Bugün
21°°C - 33°°C
Pazartesi
17°°C - 30°°C
Salı
19°°C - 32°°C
Çarşamba
19°°C - 34°°C
Namaz Vakitleri ( Adıyaman )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:2105:0312:2916:2019:4521:20

26 Mayıs 2019 Pazar
Röportajlar
Gerger Aşağıdağlıca (Erbahun) Köyünde Bir İlk..
Gerger Aşağıdağlıca (Erbahun) Köyünde Bir İlk.. Büyükşehirlerde Özellikle İstanbul’da Düğün davetiyelerinin şahıslara ...
»
»
»
Tarihte Bugün
1512 - Sultan II. Bayezid'in vefatı.
2004 - Süleyman Hilmi Tunahan (k.s.) Hazretleri'nin kerimesi F.Ferhan Denizolgun (rh.)'un vefatı.
Kim Kimdir
Günün Sözü
İyilere dost olki; kötülerden emin olursun.
(HZ.OSMAN (R.A))
Arşiv Arama
MAGAZİN GÜNLÜĞÜ
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,97ms Logonuz...
google-site-verification: googleb1348143173db3dd.html