Bugün - 17 Temmuz 2019 Çarşamba
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künyemiz
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.gergerhaber.net Logo
Kültür Sanat
Yaşam
Eğitim
Röportaj
Ekonomi
Sağlık
Güncel
Köyden Haberler
Politika
Adıyaman 34°°C
Haber Detayları

Gurbetteki Adıyaman, Nar,Çiğköfte,Badem Festivalinde buluştu

  Esenler Adıyamanlılar Derneği (ES-ADER)ile Esenler Belediyesinin beraber Esenler Dörtyol Meydanında bu yıl 3.

Kültür Sanat Haberi - 6 Kasım 2017 Pazartesi - 08:24
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

 

Esenler Adıyamanlılar Derneği (ES-ADER)ile Esenler Belediyesinin beraber Esenler Dörtyol Meydanında bu yıl 3.sünü düzenlenlediği festival binlerce kişinin katılımı ile gerçekleşti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Ahmet Aydın, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, AK Parti Adıyaman Milletvekilleri Adnan Boynukara, İbrahim Halil Fırat,Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu,Esenler Adıyamanlılar Derneği Başkanı Yusuf Çiçek. Başekşehir Adıyamanlılar Derneği Başkanı Hüseyin Sevinçtekin, Çiğder Yönetim Kurulu Başkanı Sait Aybak Meclis üyeleri Adıyamanlı Dernek başkanları ve yöneticileri sivil toplum kuruluşları ile birlikte Adıyamanın gurbetteki halkı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Adıyaman'ın vazgeçilmez lezzetlerinden olan çiğköfte, nar ve bademi almak isteyen vatandaşlar metrelerce kuyruk oluşturdu.
Etkinlik öncesinde Adıyaman yöresine ait müzikler Harfane ekibi tarafından söylenerek, halaylar çekildi. Renkli anlara sahne olan etkinlikte vatandaşlar çiğköfte, nar ve bademi alabilmek için birbirleriyle yarıştı.

GÜNDE 4 MİLYON İNSANIN SOFRASINA ÇİĞKÖFTE VERİYORUZ
Festivalin açılışında konuşan Çiğder Yönetim Kurulu ve Battalbey Çiğköfte Yönetim Kurulu Başkanı Sait Aybak, "Çiğköfte bilindiği gibi daha önceleri sıra gecelerinde lokantalarda veya benzeri işletmeler de meze olarak söyletilen bir ürün idi. Biz sektörün temsilcileri olarak 2 binli yılların başlarında çiğköfteyi adeta sanayileştirdik. Şuan itibari ile Türkiye'de ortalama 30 bin çiğköfte satış noktamız mevcut. Bu 30 bin çiğköfte satış noktası çeşitli sayılarda elemanlar çalıştırmakta ve hepsi de vergiye tabidir"dedi.

TÜRKİYE'DE İSTİHDAMIN YÜZDE 1'Nİ KARŞILIYORUZ
İstihdama önemli katkıda bulunduklarını vurgulayan Aybak, şunları kaydetti:
"Ortalama toplam da ele aldığımız da hemen hemen Türkiye işsizliğinin yüzde 1’ni karşılamaktadır. Dolayısı ile Türkiye ekonomisine çok büyük katkımız bulunmaktadır. Günlük Türkiye'de ortalama 4 milyon insanın sofrasına çiğköfte ulaştırıyoruz. Sağlıklı bir yiyecek ürettiriyoruz ve tükettiriyoruz. Yüzde yüz yerli ve milli yiyecektir. Her ne kadar ulusal platformlarda hak ettiğimiz değeri bir baba yiğit diye anılmıyorsak da aslında bizler mevzuat gereği sağlıklı, katkısız, koruyucusuz çiğköfte üretiyoruz. Bundan dolayı başta çiğköfteciler derneğindeki arkadaşlarımız olmak üzere bütün çiğköftecileri kutluyorum"

ANADOLUNUN GÜZELLİKLERİNİYANSITIYORUZ
Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise bu meydanda Anadolunun güzelliklerini yansıttıklarını belirterek, "Bu meydan çok sık aralıklarla Anadolunun her bir güzelliği yansıtıldığı, güzel anlara şahitlik etmiş bir meydandır. Bu meydan gün olur hamsi ile, gün olur halayla, gün olur mantı ile, gün olur elma ile, gün olur Anadolu coğrafyasının her bir güzelliğini kendi bağrında misafir eden İstanbul’un en büyük ilçelerinden biri olan Esenler'e Anadolu güzelliklerini getirmiş, göçle gelmiş kardeşlerimizi de burada misafir ederek, bu toprakların bir ve dirliğine, bu toprakların kardeşliğine şahitlik eden güzel bir meydandır. Bu meydan Adıyaman’ın adı gibi esenlerin kendi adı gibi huzur ve umuda şahitlik eden bir meydandır. İstanbul'da huzurun ve umudun adresi olan İstanbul’da kardeşlik dediğinizde milli ve yerli siyaset dediğinizde en önemli şehirlerden biri olan Esenler, Türkiye’de de milli ve yerli dediğinizde, kardeşlik dediğiniz, en önemli arka gelen şehirlerimizin başında gelen Adıyaman’da aynı meydanda buluşmuş olması, bu meydanın güzelliklere yeni bir şahitlik etmesidir" ifadelerini kullandı.

BU PROGRAMI ADIYAMAN'DA DA YAPMALIYIZ
Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı da bu tür programların Adıyaman'da da yapılması gerektiğinin altını çizerek, şöyle konuştu:

"Bu görkemli programı düzenleyen Esenler Belediyemize, derneğimize ve İstanbul’da yaşayan, gönlü Adıyaman’da olan kendi burada olsa bile Adıyaman’ı İstanbul’da yaşatmaya çalışan değerli hemşerilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ederim. Yaklaşık 4 ay önce İstanbul vali yardımcısıyken Adıyaman valisi olarak atandım. Türkiye’nin pek çok yerinde görev yapmıştım. Doğu da bir çok ilde çalışmışlığım vardı. Görmediğim illerden bir tanesi Adıyaman’dı. Neyle karşılaşacağımızı bilmeden gittiğimiz Adıyaman’da ilk olarak bizi Atatürk barajı karşıladı. Su zaten insana dost bir görüntü verir. Adıyaman’da meslek hayatım da karşılaştığım en sıcak karşılamalardan biri ile karşılandım. Adıyaman’ın sıcak iklimi dost, o sevgi dolu, hoşgörü dolu karşılaması beni memnun etti. Şimdi Adıyaman’dan ayrılırken hüzünleniyorum. Adıyaman’ı İstanbul’da yaşatmaya çalışacağız. Ama sivil toplum örgütleri ve yetkili kişilerden bu programı Adıyaman’da yapmamız gerekiyor"

ADIYAMAN'IN TÜM YÖNLERİNİN TANITILMASI ÇOK ÖNEMLİ
Adıyaman'ın tüm yönleri ile tanıtılmasının çok önemli olduğuna işaret eden TBMM Başkanvekili ve AK Parti Adıyaman milletvekili Ahmet Aydın ise "Burada Esenler’de Adıyaman iklimi esiyor. Adıyaman’dan Esenler'e, Esenler'den Türkiye’nin her tarafına dalga dalga barış, Türkiye'ye yansıyor. Burada pek çok ürünümüzü tanıtıyoruz. Saklı güzellikleri gün yüzüne çıkarıyoruz. Bu Adıyaman için çok önemli. Adıyaman’ın tüm yönleri ile tanıtılması çok önemli, burada yetersizdir belki ama sadece çiğköfte, nar ve badem var, bunların hepsinin ayrı bir hikayesi var. Ama üzüm, fıstık, yer altı ve yer üstü kaynakları var. Herşeyden önemlisi Adıyaman en güzel yanı zengin insan kaynağıdır. Ülkesine, milletine, bayrağına inancına saygılı bir ve beraber yaşayan, huzur içinde yaşayan güzel insanlarıdır. En güzel yanı"şeklinde konuştu.

ADIYAMAN KARDEŞLİK KENTİ
Adıyaman'ın kardeşlik kenti olduğunu belirten AK Parti Adıyaman milletvekili İbrahim Halil Fırat da "Esenler Belediyesi ve Esenler dernek başkanlığının ortaklaşa düzenlemiş olduğu çiğköfte, nar ve badem festivaline katıldık. Adıyaman huzur ve barış kenti, kardeşlik kentidir. Adıyamanlı hemşerilerimiz bunu da burada yansıtıyorlar. Birlikte birarada burada hemşerilerimiz ile birarada olmaktan dolayı mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Herkese teşekkür ederiz. Adıyaman’a özgü narı, bademi çiğköftesi tanıtmaktan, festivalinden dolayı ben burada emeği geçen herkese teşekkür ederim"ifadelerini kullandı.

Kaynak : PHA

Haberin Videosu Lütfen Alttaki Fotoğrafın üzerine Tıklayınız..

Haberin Diğer Fotoğrafları
 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editör: G.H.A - Abdurrahman KURTBEY

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Kültür Sanat Haberleri
Ba-Der Futbol Turnuvası 2019 Sonuçlandı
Ba-Der Futbol Turnuvasında Son Durum
Hemşerimiz Lütfü sav Cumhurbaşkanı İle Görüşecek

Hemşerimiz Lütfü sav Cumhurbaşkanı İle Görüşecek
Adıfed Başkanlığına Hüseyin Sevinçtekin Getirildi.
Gerger'de Sofi Hasan Dergahında İftar Coşkusu
Ba-Der'in Geleneksel İftar Programına Yoğun İlgi
Gerger 85 milyon Yıllık Fosil Bulundu
Diğer Başlıklar

Gerger'de 15 Temmuz Şehitleri Anıldı
Halil Aslan Vefat Etti
Saklı Tarihi Mozaikleri O buldu
Ba-Der Futbol Turnuvası 2019 Sonuçlandı
Milletvekili Aydın'dan hakkındaki iddialara cevap
Besni Belediye Başkanlığı’ndan Açıklama
Gerger Mırtan'da Kavga 1 Kişi Yaralı
Ba-Der Futbol Turnuvasında Son Durum
Türkiye'de işsizlik Yok, Sizin İnsanlardan Haberiniz Yok

 www.gergerhaber.net Logo

 

 

GERGER TV CANLI


Yazarlar 
Siyaset Sahnesi
Hava Durumu ( Adıyaman )
Bugün
22°°C - 34°°C
Perşembe
21°°C - 36°°C
Cuma
22°°C - 33°°C
Cumartesi
21°°C - 35°°C
Namaz Vakitleri ( Adıyaman )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:2705:1012:3816:3019:5621:31

17 Temmuz 2019 Çarşamba
Röportajlar
Adıfed Başkanlığına Hüseyin Sevinçtekin Getirildi.
Yaklaşık 4 yıl boyunca Esenler Adıyamanlılar Derneği (Esader) Kurucu başkanlığından sonra başarılı bir çalışma ile Başakşehir Adıyamanlılar Derneği (Ba-D...
»
»
»
Tarihte Bugün
1166 - Abdulkadir Geylani (k.s.)'nin vefatı.
2006 - Fırtına
Kim Kimdir
Günün Sözü
Düşmanlarınızın en kuvvetlisi içinizdedir.
(Hz. Muhammed)
Arşiv Arama
MAGAZİN GÜNLÜĞÜ
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,48ms Logonuz...
google-site-verification: googleb1348143173db3dd.html