Bugün - 21 Eylül 2019 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künyemiz
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.gergerhaber.net Logo
Kültür Sanat
Yaşam
Eğitim
Röportaj
Ekonomi
Sağlık
Güncel
Köyden Haberler
Politika
Adıyaman 34°°C
Haber Detayları

Kumar ve Alkol'ün Girmediği İlçe, Çelikhan

Kumar ve Alkol'ün Girmediği İlçe, Çelikhan Adıyaman'ın 8 bin 600 nüfuslu Çelikhan ilçesinde kahvehanelerde kumar oynatılmayıp alkol satılmazken, halk, inanç ve geleneklerine bağlılıklarından taviz vermeyip bir aile gibi yaşıyor.

Röportaj Haberi - 12 Şubat 2019 Salı - 08:54
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Kumar ve Alkol'ün Girmediği İlçe, Çelikhan

Adıyaman'ın 8 bin 600 nüfuslu Çelikhan ilçesinde kahvehanelerde kumar oynatılmayıp alkol satılmazken, halk, inanç ve geleneklerine bağlılıklarından taviz vermeyip bir aile gibi yaşıyor.

8 bin 600 nüfusu ile Adıyaman'ın en küçük ilçeleri arasında yer alan Çelikhan'da kahveler, kumar oynatılan değil, halkın birbirlerinin derdini dinleyip sevinçlerini paylaştığı bir mekân halini alıyor. İnanç ve geleneklerine bağlılıklarından taviz vermeyen ilçe sakinleri, kin ve düşmanlığın olmadığı bir aile gibi yaşadıklarını dile getiriyorlar. Ayrıca ilçede hiçbir esnaf alkol satışı yapmıyor.

Adıyaman – Malatya arasında uzanan Güneydoğu Toroslarının dağlık kesiminde kurulan ilçenin temel geçim kaynağı tütün. Dağlık bir alanda kurulmuş olmasından dolayı ekim alanları çok fazla olmadığı görülen ilçede kısmen de olsa sebze ve meyve üretimi yapılıyor.

İnanç, gelenek ve göreneklerine bağlılıklarıyla bilinen Çelikhan yöresindeki halk, kahvehanelerini kumar oynama değil, sohbet ve bir araya gelerek dertleşme mekânı olarak kullanıyor.

"Huzur için hayatımızı Hazreti Peygamberin hayatına uyarlamak lazım"

"Hayatın anlam kazanması için kişinin kendini Peygamber Efendimizin hayatına uyarlaması gerekir." diyen Mahmut Elmas, "Dünyada huzur bulmak isteyen insanın kendini Peygamber Efendimizin sünnetine göre ayarlaması lazımdır. Peygamber Efendimizin sünnetinde kin ve kıskançlık yoktur. Sünnete göre hareket etmeyen Müslüman ülkeler, şahsi menfaatleri için çalışıyorlar. Biri dünya biri ahiret olmak üzere iki cennet vardır. Dünyada evini cennete çevirmek isteyenler, Peygamber Efendimizin sünnetine göre hareket etmesi gerekir. O dünyada da huri vardır bu dünyada da vardır. Fakat iki dünya arasındaki dengeyi koruyabilmek için dünya menfaatini tamamen terk etmek ve kâmil insan sıfatına sahip olmak gerekiyor. Bunun tek çaresi de Peygamber Efendimizin sünnetlerine göre kendini ayarlamaktır." dedi.

Kumarın günah olmasından dolayı terk edildiğini dile getiren Elmas, "Tüm Çelikhan bir mahalle gibidir. Hepimiz birbirimizden haberdar oluruz. Nerede bir hasta olsa bir sıkıntı olsa birbirimizden haberdar oluruz. Hiçbir kahvehanemizde oyun oynanmaz! Bunun sebebi de oyunun günah olmasıdır." ifadelerini kullandı.

"Düğünlerimizi İslam inancına ve geleneklerimize göre yaparız"

Yöre insanı olarak birbirlerinin sevinçli ve hüzünlü günlerinde bir araya geldiklerini ve birlikte hareket etmeye gayret ettiklerini dile getiren Yusuf Koç, "Çelikhan küçük bir yerdir. İnsanların hepsi birbirini tanır. Güzel geleneklere sahiptir. Bir taziye olsa hep birlikte gidilir. Gece dahi bir cenaze olsa onu o gece hep birlikte kaldırırlar. Birinin sıkıntısı var ise o sıkıntıyı hep birlikte halletmeye çalışırlar. Dışarının kültüründen çok etkilenmemiştir. Düğünlerimizi genelde evde yapar ve tüm ilçe halkını davet etmeye çalışırız. Düğünlerimizi İslam inancına ve geleneklerimize göre yaparız. Çok fazla çalgılı bir şekilde komşularımızı rahatsız etmemeye çalışırız. İlçemiz güzel bir yerdir ve dedi kodu olmaz." şeklinde konuştu.

"Kahvehanelerimizde oyun oynanmaz"

Kahvehanelerinde oyun oynanmadığını belirten Koç, "Birbirimizi sorar dertleşiriz. Yabancı bir yere gittiğimiz zaman bu şekilde bir insanlık ile karşılaşamıyoruz. Kimse kimseyi tanımaz. Bir apartmanda oturan alt veya üst kat komşusunu tanımaz. Bizde böyle değildir. Birbirimizden haberdar oluruz. Çocuklarımız dahi genelde hep yan yanadırlar. Dışarıdan gelen bir misafir olursa ona bir çay parası dahi ödetmez, evimize misafir ederiz. Böyle güzel geleneklerimiz var." dedi.

"Kumar, haram olduğu için terk edildi"

Kumar oynamanın haram olduğundan dolayı terk edildiğini dile getiren Abuzer Atalay, bu şekilde bir karar almalarında ilçede dönemin ilçe vaizinin etkisinin olduğunu söylediler.

Başkaları hakkında konuşmamaya dikkat ettiklerini dile getiren Atalay, şöyle konuştu: "Biz, buraya gelip sohbet ederiz. Kimsenin gıybetini yapmaz, namaz vakti geldiğinde camiye gider namazımızı kılarız. Biz, kendimizi kurtarmak peşindeyiz. Onun dışında burada bir araya geliriz. Kahvehanelerimizde oyun oynanmaz."

"Bir aile gibi hepimiz birbirimizle samimiyiz"

Abdurrahman Önen, "Bizler ilçe olarak bir aile gibiyiz hepimiz birbirimizle samimiyiz. Kendi geleneklerimizi devam ettiriyoruz. Buraya gelip sohbet ediyoruz. Kimse hakkında bir şey konuşmuyoruz. Şimdiki kimi gençler televizyonlardan etkileniyor. Kimileriyse İslami ahlak ile ahlaklanmış. İslam ahlakı ile hareket eden gençler anne ve babalarına hürmet ediyor. Diğer gençler ise kendi hallerindedirler. İlçemize gelen vaiz Ahmet Doğan ismindeki hocamız bize 'İlçeniz Müslüman yerdir. Burada böyle kâğıt oynamanız doğru değildir, gelin bu oyunu kaldıralım.' dedi. Allah ondan razı olsun bu şekilde kâğıt ilçemizde kalkmış oldu. Oyun günah olduğu için terk edildi. Buraya gelip sohbet ediyor ve namaz vakti geldiğinde camiye gidiyoruz." şeklinde konuştu.

"İlçemizde içki satılmaz"

İlçede içki satılan yerlerin olmadığını ve bunun sevindirici bir durum olduğunu dile getiren yöre halkından Mustafa Keskiner, "Birbirimizi tanıyoruz. Gelip burada sohbet ederiz. Birimizin hastası olduğu zaman, taziyesi olduğu zaman hepimizin haberi olur ve birlikte hareket ederiz. İlçemizde içki satılmaz. Kahvehanelerimizde kâğıt oyunları oynanmaz." dedi.

"Türkiye'nin hiçbir yerinde bizim kültür yoktur"

İbrahim atmaca da şunları kaydetti: "İlçemizde içki satan dükkânımız yoktur. İçki içen varsa da gizliden içer. Eskiden şimdiki gibi bolluk yoktu. Bizler nohut ekmeği yerdik. Şimdiyse sofralarımızda 4- 5 çeşit yemek bulunuyor. Buna da kanaat etmiyoruz. Bu durum Müslümanlar için iyi şey değildir. Burada 15 tane kahvehanemiz var, oralarda kumar oynanmaz. Oraya gelenler oturup sohbet ederler. Bizim burada ne kadar parti varsa da particilik yoktur. İnsanımız hangi partiden olursa olsun herkes birbirinin yanında oturur muhabbet eder. Bizim kültür Türkiye'nin hiçbir yerinde yoktur. İnsanları misafirperverdirler. Hastanede çay almaya giderken masadaki diğer vatandaşında çayını verince bana, 'Sen Çelikhanlı mısın?' dedi."

"Taziye masraflarını halk üstleniyor"

Yusuf Sonkaya ise taziyelerde masrafları halkın üstlendiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"İlçemizde kâğıt oynanmaz. İçki yoktur. Böyle bir ilçe Türkiye'de yoktur. Yaz- kış sebzelerimiz hep dışarıdadır ve kimse karışmaz. Birbirimizi rahatsız etmeyiz. Bir taziye olduğu zaman taziye sahibine iş yaptırmaz, yemek ve diğer masraflarını yöre halkı olarak karşılarız." 

(Cemil Özdaş – İLKHA)

Haberin Diğer Fotoğrafları
 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editör: G.H.A - Abdurrahman KURTBEY

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Röportaj Haberleri
Narince'de Trafik Kazası
Ba- Der Yönetimi Adıyamanlı Muhtar adaylarını Ziyaret etti.
Kumar ve Alkol'ün Girmediği İlçe, Çelikhan

Kumar ve Alkol'ün Girmediği İlçe, Çelikhan
Dünya Adıyamanlılar Günü Coşku ile Kutlandı
Gerger'de Memur Maaşları Polemiği
Özgür Özgürlüğüne Kavuştu.
“Mekan Yolcu” Açılışı Muhteşemdi
Diğer Başlıklar

Kürt Annelerin Devrimi HDP'yi Kapatır
Gerger'de Güzel Şeyler'de Oluyor
Gerger'de aile kavgası: 1'i ağır 2 yaralı
Memur maaş Zamları Belli Oldu
Nissibi Köprsünde Çökme Devam Ediyor
İnanç Turizminde Sınıfta Kaldık
Rusya ile vize serbestisi bugün başlıyor
Motoru İle Gerger'e Kadar Gitti
Adıyaman'da Büyük Hizmet Devrimi..!

 www.gergerhaber.net Logo

 

 

GERGER TV CANLI


Yazarlar 
Siyaset Sahnesi
Hava Durumu ( Adıyaman )
Bugün
21°°C - 34°°C
Pazar
20°°C - 33°°C
Pazartesi
17°°C - 27°°C
Salı
15°°C - 29°°C
Namaz Vakitleri ( Adıyaman )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:4406:0712:2715:5218:3619:51

21 Eylül 2019 Cumartesi
Röportajlar
Adıfed Başkanlığına Hüseyin Sevinçtekin Getirildi.
Yaklaşık 4 yıl boyunca Esenler Adıyamanlılar Derneği (Esader) Kurucu başkanlığından sonra başarılı bir çalışma ile Başakşehir Adıyamanlılar Derneği (Ba-D...
»
»
»
Tarihte Bugün
1842 - Sultan İkinci Abdulhamid han'ın doğumu
1950 - Askerlerimizin Güney Kore'ye gidişi.
2006 - Fıtına
Kim Kimdir
Günün Sözü
"İşlediğiniz günahları gizlediğiniz gibi, iyilikleri de gizleyiniz "
()
Arşiv Arama
MAGAZİN GÜNLÜĞÜ
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,51ms Logonuz...
google-site-verification: googleb1348143173db3dd.html