Bugün - 21 Mayıs 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künyemiz
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.gergerhaber.net Logo
Kültür Sanat
Yaşam
Eğitim
Röportaj
Ekonomi
Sağlık
Güncel
Köyden Haberler
Politika
Adıyaman 31°°C
Yazar Detayları

İRFAN KARATAŞ

İRFAN KARATAŞ - Ak Partiyi Sen Kurdun, Bu Düşmanlık Niye..?

Ak Partiyi Sen Kurdun, Bu Düşmanlık Niye..?
Yazı Tarihi: 15 Kasım 2014 Cumartesi

Dengir Mir Mehmet Fırat ;

 8 Ağustos 1943 doğumlu olan Sayın Fırat   Avukat, çiftçi, ihracatçı ve siyasetçidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi 21., 22. ve 23. dönem milletvekili olan Fırat, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin eski genel başkan yardımcısıdır.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Çiftçilik, Serbest Avukatlık, İhracatçılık, Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği, Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyeliği ve Gnl.Bşk. Yrd'lığı yaptı. Alman asıllı Kristen (Zozan) Fırat ile evlidir ve iki çocuk babasıdır.

Dedesi Hacı Bedir Fırat Ağa Kavi aşiretinin önde gelen isimlerindenmiş. I. ve II. dönem Malatya, III. dönem Kars milletvekilidir. Amcası Hüseyin Fehmi Fırat üç dönem milletvekilliği ve Demokrat Parti Genel İdare Kurulu Üyeliği yapmıştır. Halasının oğlu Mehmet Sırrı Turanlı XI.dönem Adıyaman milletvekilliği ve Adıyaman senatörlüğü yapmıştır.2000 yılında Fazilet Partisi'nden Cumhurbaşkanlığı'na aday oldu.The New York Times'da yer alan "Atatürk devrimleri toplumda travma yarattı, dini yaşama biçimleri bir gecede ortadan kaldırıldı" şeklindeki sözlerinden dolayı büyük tepki topladı.Dengir ismi Kürtçe'de "Büyük ses" Mîr ise Kürtçe'de "Bey"anlamına gelir. Mir Mehmet, Fırat'ın 19 göbek önceki dedesinin ismidir. Kürt kökenli olan Fırat,Dengir Mir Mehmet Fırat'ın dedesi M. Kemal Paşa tarafından madalya verilmiştir.Tarihte kişiye özel ilk anayasa değişikliği dedesi H.Bedir Ağa'ya Atatürk'ün talimatıyla yapılmıştır ve aynen şöyle geçer ''Okuma yazma bilmeyenler mebus olamazlar el gayrı H.Bedir ağa'' Soyadı benzerliğinden dolayı, Şeyh Said'in torunlarıyla karışıtırılsa da, Şeyh Said'in torunlarıyla bir ilgisi yoktur.(wikipedia.org)

 

    Adıyaman siyasi tarihinde böylesi büyük makamlara gelen kişi sayısı yok denilecek kadar azdır. Üst üste her dönem oyunu arttıran ve 12 yıl boyunca iktidarda olan bir siyasi partinin kurucusu olmak ve 2.adamı konumuna gelmek büyük başarıdır. Bu parlak kariyerin şu anki durumu ise izaha muhtaçtır. İnsanlar siyaset yaptığı mecradan fikri ideolojik veya kişisel tutumlardan dolayı kopabilirler. Burada irdelenmesi gereken  nokta şudur. Siz yerel bazda toplumla irtibatınızı; gerek eser siyaseti ile gerekse de pozitif iletişim ile kurmuşsanız bu tür ayrılıklarda uzun uzun düşünmesi gereken siz değil sizin o toplumdaki yerinizin farkında olan siyasi harekettir.Ne acıdır ki sayın Dengir Fırat Ak Parti ile yollarını ayırdığında kanımca partide herhangi bir ''oy kaybı'' endişesi yaşanmamıştır.

 

     Sayın Dengir Fırat, bu uzun siyasi hayatı boyunca Adıyaman için neler yaptı,neler yapabilirdi ve yapamadıysa neden yapamadı soruları meşru sorulardır ve bu soruların cevapları ise yukarıda anlatmaya çalıştığımız toplumsal taban için bize doğru değerlendirme imkanı verecektir.Düşünün yıllarca  devlet ve siyaset hayatında her daim etkili pozisyonlarda olan sayın Dengir Mir M.Fırat bu gün Adıyaman özelinde kendisiyle anılacak çok ciddi bir eseriyle anılamamaktadır. Kaldı ki bu tür eserlerin siyaset ve devlet adamları için toplum nezdinde her zaman bir kredisi vardır. Kastım şudur; Sebep ne olursa olsun siyaset yaptığı mecradan ayrı düşen bir siyasetçi için bu eserler  siyasetçinin hanesinde olumlu bir puan olarak durur ve toplum nezdinde yaptığı veya yapacağı hataları affedici bir özelliği içinde barındırırlar.

       Dün akşam geç saatlere kadar Beyaz Tv'de Rasim Ozan Kütahyalı ve Latif Erdoğan'ın konuğu olan Sayın Dengir Mir Mehmet Fırat önemli açıklamalarda bulundu ama ekran karşısında kendisiyle aynı havayı solumuş bir hemşehrisi olarak proğram boyunca bende olan baskın duygu şu idi.  Ak Parti'den kopmasının hem Ak Parti'de hem de Adıyamanlılar nezdinde ''ciddi bir kayıp'' olarak okunmamasının verdiği burukluk ve düş kırıklığı. Zaten sayın Dengir Fırat'ın bu süreçte Adıyaman'a gelişlerindeki gördüğü teveccüh ile daha önceleri Adıyaman'a gelişlerindeki gördüğü teveccüh arasındaki farkta bu düşüncemizi destekler mahiyettedir.

 

    Adıyaman halkı kadirşinas'tır yapılanları unutmaz dolayısıyla Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin dediği gibi ''Benim ayaklarımın altıda müsait; başımın üstüde, yerini sen belirle'' sözü  deyim yerindeyse herkesin kulağına küpe olmalıdır diye düşünüyorum. Bu söz aynı zamanda makamların gelip geçici olduğunun en veciz ifadesidir. Uzun süre devlet, siyaset ve toplumsal hayatımızda yer etmiş olan Sayın Dengir Fırat'ın şu an aktif görevlerde olmasa dahi bu zengin öz geçmişinin yine bu alanlarda belli bir ağırlığını taşıması gerekirdi. Fakat bu zengin özgeçmiş; devlet mekanizması içerisinde sorunlara ulaşma imkânı veren ve çözümü kolaylaştıran ''ekipleşme'' ve ''kendi kadrosunu kurma'' eksikliği taşıdığı için vatandaşın herhangi bir talebini karşılama noktasında maalesef fakir kalmaktadır. (Burada kadrolaşmayı ve ekipleşmeyi olumlu anlamıyla kullanıyorum. Başkalarının hakkını berheva ederek oluşturulmuş bir yapıdan bahsetmiyorum. Liyakat esasına tam anlamıyla uygun bir ekipleşmeyi kastediyorum)

        Bir siyasetçi her şeyden önce sorunları çözme mekanizmasının içerisinde olduğunu unutmamalıdır. Dolayısıyla her soruna, her talebe cevap verme olanağına sahip olması mümkün değildir. Bunu aşmanın en doğru yolu ekipleşme ve kadrolaşmadır. Aksi takdirde bir başınıza her talebe ulaşmanız mümkün değildir.  Döneminiz biter ve toplumla gerçek biz yüzleşme ile karşı karşıya kalırsınız. Bu yüzleşmede sizin bir zamanlar belki de küçümsediğiniz sıradan bir talep bile önünüze fatura olarak konulur ve muhasebesini vermeniz istenir. Bu minvalde sayın  Dengir Fırat özelinde vurgulamaya çalıştığımız; yerel siyasette doğru ve pozitif ilişki biçiminin genel siyasi pozisyonunuz için her zaman ''olumlu'' ve ''elinizi güçlendirici'' etkisinin günümüzün siyasi aktörleri için kulağa küpe yapılması gerektiğini düşünüyorum.Bu gün şehri kendinize küstürürseniz kaderiniz küskünlerin sitemiyle başbaşa kalır.Gelin bu şehri kendinize küstürmeyin. Saygılarımla...

İrfan Karataş

 

 
İletişim E-Posta: irfankaratas@hotmail.com - Telefon: 0


 
Yorumlar
*** Yorum Yaz

Menduh()
Bence boş ve gereksiz bir yazı olmuş. Kim kurmuş tek başına mı kurmuş. Erdoğanla ilgili anlattıklarına inanmıyorum. Bir Rizeli kürt meselesi benim meselem diyene kadar barış konuşulmuyordu. Dengir kendini dev aynasında görüyor. Tüm kürtlerin lideri havasında. Oysa Kılıçdaroğlu karşısında tel tel döküldü. Adam resmen uyuşturucu baronu dedi. Ben beyim demekle olunmaz. Bey değil AĞA. ağalara ihtiyaç yok. herkes ağa olmuş. Yazar bence ondan bundan medet umacağına kendi hatalarını veya eksiklerini nerede hamle hatası yapıldığını tespit ederse kendi durumundaki Adıyamanlılara örnek olur. ZAten bahsi geçen vekil veya vekil eskilerinin kendi çevresinden başkasına yardımı olmaz. Siyaseti bilmem ama yazı sanki dert yanmak, yalvarmak, yav elimden tutun ne olur gibi olmuş.
Gönderilen Tarih - 18 Kasım 2014 Salı (14:49)  
İsimsiz()
İddalı bi kalem Başlık sert. Adıyaman için birçok şeyi engelledi kötü eleştiride var tabiki fakat değeri bilinmedi gibi mi geliyor ne?
Gönderilen Tarih - 15 Kasım 2014 Cumartesi (09:33)  

Diğer Yazıları

Kral Çıplak..!
Resetlenmeliyiz Başka Yolu Yok
O başarılı ekip, O ruh nerede?
Belediye Başkan Adaylarının Dikatine
ADIYAMAN TANITIM GÜNLERİ VE AHMET AYDIN
ELİ YANMAYAN ADAM….
Yerel Seçim ve Adıyaman
Vay Vay Vay Ahmedo
Oyunu oyun ile bozuyoruz
Sadece Cemaat Değıl
Ölüp Dirilen Sahabe Hz. Nevfel
Adıyaman'da neler Oluyor.?
Tütün Ve Terör
Katar'a Destek Bize Çok Şey Katar
KAZA – KAZA- KAZA HADİ BE
Kongre'nin İp Uçları
Sihirli Değnek
Di Hadi git oğul..
Aslan Kükremeye Başladı
ADIYAMAN VE SİYASET
Halk Darbecilere Darbe Yaptı
İKİ CİHAN GÜNEŞİ
Çocuklarınızı Öpün..!
Bunları Biliyormuydunuz..?
BU ÜLKEYİ YIKAMIYACAKSINIZ
GÜVEN ve HAİNLİK
CUMHURBAŞKANI GÖREVİNİ YAPTI
DÜRÜST OLMAK
Oyun Ve Kuklalar
Ak Partinin Seçim Beyannamesi
İçimizdeki Kurtoğlu'ları
Mevzu Adıyaman Değil.. Hala Anlamadın mı?
YAŞANANLAR SÜPRİZ DEĞİL
EYVAH NEYE YARAR , AH NE YARAR
PİŞMANLIK VE SUÇLULUK DUYGUSU
MADEM SÖZ BENDE, BENİM OY'UM HİZMET EDENE
MADEM SÖZ BENDE, BENİM OY'UM HİZMET EDENE
GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ
İYİLİĞİN VE DUA’NIN GÜCÜ
KARAR SİZİN
KABE Mİ? TAKSİM Mİ?
ATMA KEMAL,YAPMA
DOĞUMDAN SONRA HAYAT VAR MI?
T E R A Z İ K E F E S İ
K O B A N E
4 KİTAP= SEVGİ, HOŞGÖRÜ
ŞU ŞÖYLE DEDİ,BU BÖYLE DEDİ SİYASETİ
NE YAPMALARINI BEKLİYORDUNUZ?
NE YAPMALARINI BEKLİYORDUNUZ?
Operasyon Basına değil, Haşhaşilere..
''O''NUN RIZASINI KAZANMAK
Beni Affet Canım Oğlum..
Ak Partiyi Sen Kurdun, Bu Düşmanlık Niye..?
SİYASET Mİ KİRLİ? SİYASETÇİ Mi?
KÖK,GÖVDE....VE DALLARI
ATEŞ'TEN GÜNLER
FESHANE'DE GÜNEŞİN DOĞUŞUNU İZLEDİK
Seni Özledik be Gözüm..
''VATAN İÇİN YAPIL(MIŞ)''!
ÇOCUKLUK ETTİK,BÜYÜDÜK
SESSİZ GÜÇ (GENÇLERİMİZ
M U H T E Ş E M V A L İ
BAYRAM ''AYDIN''LANDI
YÖNETİCİLERİMİZE AÇIK MEKTUP
GEL ARTIK EY SELAHADDİN.....
BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ
Onlar Oruç Tutmadılar
YETİŞ YA MUHAMMED,YETİŞ YA ALİ
TATMİNSİZLİK
MÜHRÜ ÖPEN SAHABE
SANA GÜVENEBİLİRMİYİM…
SEVGİ EKELİM Kİ MUTLULUK BİÇELİM
SEÇMENDEN’DEN SANDIK ‘’TOKAT’’ I
SİYASETİ ÖĞRENEBİLECEKMİYİZ?
KENDİNİ BENİM YERİME KOYABİLİRMİSİN?
Bu Sevgi Yeşersin Artık
Puslu Adıyaman
ZULÜM 1453’TE BAŞLAMIŞ
CHP VE YALANLARI
ERDOĞANI İTİBARSIZLAŞTIRMA ÇABALARI
BU OPERASYON YAPILMALIYDI
Doğruluk;
Bu hASUtluk niye?
Adıyaman ‘’KUTLU’’ Olsun
HEPİMİZ KARDEŞİZ ( EM BIRANE)
GECE BİR, KAPI BİNDİR
Gözün ’’ AYDIN’’ Türkiye
MUTLULUĞUN TILSIMI
Sen Doğru Ol Kem Belasını Bulur
Aferin CHP’ye
Usta'nın Yol Arkadaşı
Elveda Demenin Dayanılmaz Ağırlığı
Firavun Ülkesinde Çocuk Olmak
Dursun Çavuş Ve Sanat
Kişisel çıkarlar,toplum çıkarları önüne geçmemeli….
Adıyaman'ın Fethi
İrlandalılar
Huzur'un Feryadı
Hazımsızlık Belirtileri…
Değer Vermek Neye Göre Ölçülür?
Sayın Vekillerim
Marifet İltifata Tabidir
Haşlanmış Tohum Yeşermez
Peygambere Mektup
Bir X'de Siz Koymayın
Hepimize Bu Dua
Gerçek Olsun Bu Rüya
Seçmen'le Sohbet
Umut Yeşerip Filizlendi
Teneke Oluk (Çırrık)
Nefs’e Uyan Hakk’a Uymaz
İyiye de Kötüye de Ortak Olmak
Bu Oyun Tutmaz Efendiler
Diğer Yazarlar

Işte Milletin vekili Böyle olmalı
Seçilecek Belediye Başkanına Önemli Mesajlar
AKSA DÜŞERSE
Biz Kimiz..?
Ülkemin Güncel Davası
Kaybetmek Bazen kazanmaktır.
Korkaklar Zafer Anıtı Dikemez
Kral Çıplak..!
Samsat Depremi
BİR EKMEK PARASINA BİR GÜN SİGORTA

 www.gergerhaber.net Logo

 

 

GERGER TV CANLI


Yazarlar 
Siyaset Sahnesi
Hava Durumu ( Adıyaman )
Bugün
15°°C - 31°°C
Çarşamba
19°°C - 34°°C
Perşembe
21°°C - 33°°C
Cuma
22°°C - 33°°C
Namaz Vakitleri ( Adıyaman )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:2605:0612:2816:1919:4121:14

21 Mayıs 2019 Salı
Röportajlar
Gerger Aşağıdağlıca (Erbahun) Köyünde Bir İlk..
Gerger Aşağıdağlıca (Erbahun) Köyünde Bir İlk.. Büyükşehirlerde Özellikle İstanbul’da Düğün davetiyelerinin şahıslara ...
»
»
»
Tarihte Bugün
1556 - Türk ordularının Sigetvar kalesini kuşatması.
1955 - Ünlü Aziziye tabyası zaferi kahramanlarından Nene Hatun'un Erzurum'da vefatı.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Namus görünmez bir cevherdir; çok kere ona sahip olmayanlar sahipmiş gibi görünürler.
(Shakespeare)
Arşiv Arama
MAGAZİN GÜNLÜĞÜ
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,94ms Logonuz...
google-site-verification: googleb1348143173db3dd.html