Bugün - 11 Aralık 2019 Çarşamba
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künyemiz
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.gergerhaber.net Logo
Kültür Sanat
Yaşam
Eğitim
Röportaj
Ekonomi
Sağlık
Güncel
Köyden Haberler
Politika
Adıyaman 8°°C
Yazar Detayları

MUSTAFA IŞILDAK

MUSTAFA IŞILDAK - BU BİNALAR SİZİN OLSA İDİ?

BU BİNALAR SİZİN OLSA İDİ?
Yazı Tarihi: 21 Eylül 2015 Pazartesi

 

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Erdoğan Öz’le yaptığımız sohbette söylediklerini 14.9.2015 günü bu sütunda okumuş ve önemi dolayısıyla konuyu irdelemeye devam edeceğimizi belirtmiştik. Kendilerinin değerlendirme niteliğinde re’sen yaptığı “rutin” açıklamayı da tesadüfen aynı gün gazetelerde okumuş olduk.

400+?(çünkü halen onlarcası ekleniyor) yataklı, daha doğru adıyla Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinin 5 yıldızlı oteli aratmayacak derecedeki temizlik ve modernliğine, cihazlarının yenilik ve çeşitliliğine, personelin ilgi ve nezaketi ile giriş katındaki çocuk oyun salonuna diyecek yok… Dileğimiz modernizasyon açısından daha da gelişerek bölge hastanesi konumuna gelmesidir.

Hasta ziyaretlerinde ömrü; “bir resimlik” olan çiçek yerine “bir ömürlük” olan kitap armağan edilmesini teşvik eden “Bir kitap bin gülücük” projesi de takdire değer doğrusu… Bu projenin sloganla yetinilmeyip halka alışkanlık kazandırılması için başta il protokolü olmak üzere hastane yetkililerinin de “Hastalar Risalesi” gibi kitapları gerekirse günümüz Türkçesine uyarlattırıp ziyaretlerde hastaların özel durumlarını da dikkate alarak armağan etmelerinin projeye işlerlik kazandıracağına inanıyorum.     

Bu hastanenin bu güzelliğe sahip olmasında, özellikle taşınma sürecinde özveriyle gecesini gündüzüne katanlara teşekkür ediyoruz.

Ancak;

Son on yıldır Adıyaman’la birlikte Türkiye “sağlıkta devrim“ yaşarken, “hükümetin en fazla beğendiğiniz politikası hangisidir?” sorusunu yönelten anketörlere verilecek cevapların belki yarısından fazlası “sağlık” iken aynı “sağlık” neden Adıyaman’da son bir iki yıldır şikâyet edilen konuların başına oturdu?

Kabahat; bu işin aktörlerinden Bakanlık, Valilik, Rektörlük, İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, milletvekillerinde mi? Yoksa yapılanlar yeterli de halka mı iyi anlatılamıyor? Veya ne hizmet verilirse verilsin halk mı doyumsuz?

Genel Sekreter Erdoğan Öz ve selefi Hüseyin Şen’in düzenlediği basın toplantılarından umulanlar elde edildi mi? Basın mensuplarının sorularından yararlanıldı mı? Yoksa çekilen bir iki kare resmin ve medya haberinin dışında “Garp cephesinde değişen bir şey olmadı” mı?

Yıllardır 400 yataklı bir hastane daha açılacağı söylenmesine karşın, eski iki hastanenin kapatılacağı niçin halktan gizlendi?

Sağlıkta kararları kimler veriyor?

Genel Sekreterliğin kararlarını ortak akıllar mı, yoksa üst akıllar mı veriyor? Ortak akıllar veriyor ise bu aklın ortakları kimlerden oluşuyor? Üst akıllar veriyor ise bu akıl sahipleri kimler? Sağlık kurumlarının yerleşim plan kararları, esen siyasi rüzgârların yönü ve gücüne göre değişen günü birlik mi, yoksa süreklilik mi taşıyor? Örneğin olası nüfus artışı da göz önünde bulundurularak önümüzdeki 10 veya 20 yıllık süreler için ilimizdeki sağlık kurumlarının yerleşim planlaması yapılmış mı? Yapılmamış ise daha ne bekleniyor?

2. ve 3. basamak sağlık hizmetlerinin “karma“ derken “çorba!” yapılması Adıyaman’a ne kazandırdı, ne kaybettirdi? Üniversitenin “Ortak Kullanım Protokolü” adı altında kendisini Sağlık Bakanlığının kararlarına bağlama(!) nedeni hastane yönetimindeki bilgi ve deneyim yetersizliği mi, yoksa hekim sayısı yetersizliği mi?

Son üç ayda kamu hastanelerinin geliri azalırken özel hastanelerin geliri niçin arttı?

Eski Adıyaman ve 82. Yıl Devlet Hastanelerindeki araç-gereç, hekim ve personelinin çıkarılabileceği açıklanan olası 600 yataklı hastaneye (standartlardan sapılarak yakında 400+400’e ulaştırılırsa şaşırmayalım!) taşınmasından sonra iş hacminin %25-30 oranında azalıp, özel hastanelerin iş hacimlerinin ise aynı oranda arttığı iddialarının Dr. Öz tarafından ret edilme nedeni, soyut bir öz savunmadan mı ibaret, yoksa realistçe karşılaştırılmış somut istatistiksel verilere mi dayanıyor? Delilleri neler?

Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı bir acil servis daha açılmasına karşı olmakta bu denli ısrarcı olunmasının nedeni; fiziki yakınlıktan dolayı hastaların özel hastane acillerine yönelmesine sarı ışık yakılması mı, yoksa “siyasi irade” korkusundan hekim yetersizliğini halka itiraf etmeme direnci gösterilmesi mi? Veyahut yönetememe endişesi mi?

Eski Devlet Hastanesinin taban alanı yaklaşık; poliklinikler 750 m2, Baştabiplik 1000 m2, 112 450 m2, toplam 2200 m2’lik alanın yıkılacağı, 1150 m2’lik 13 yıllık acil servis binasının yıkılmayarak güçlendirilip kat ilavesi yapılacağı, her katı 850 m2’lik 6 katlı C blok için istenecek güçlendirme raporuna göre karar verileceği Dr. Öz’ün 14.9.2015 günlü öncekilerden farksız “sıradan” açıklaması gibi 3 aydan beri sadece konuşuluyor, lakin bir karot örneğinin alındığı dahi söylenemiyor.

Hastane bahçesi olmazsa kaz bahçesi olur!…

Rahmetli Hacı Mehmet İnan hastane arsasını, insanlar muayene ve tedavi olsun diye mi devlete bağışladı? Yoksa “tapudaki hastane şerhine aykırılık oluşturmasın” diye sözde hastane tabelası altında gündüzleri kazların yayılması, kuytu banklarında gençlerin aşna-fişne yapması, geceleri ise tinercilerin uğrağı haline gelen “metruk bina bahçesi” haline getirilsin diye mi bağışladı? Hastaneyi bu hale getirip “sonu belirsiz bekleme” ye alsalardı; merhum İnan’ın yakınları olarak, hatta bu kentte yaşayan sıradan insanlar olarak müsebbiplere dua edilir mi idi?

Kamu zararının müsebbipleri  kimler?

Bu durumuyla eski Adıyaman Devlet Hastanesi muhtemel aylık kira getirisinin yaklaşık 100 bin lira, 82.Yıl Devlet Hastanesinin atıl bırakılan üst katlarının ise 50 bin lira olduğunu varsayarsak devletin bu süredeki zararının 500 bin lira, eski parayla yarım trilyon olduğunu görürüz. Bu binalar yukarıda saydığımız kamu kurumları üst amirlerinin, örneğin Dr. Öz’ün, Dr. Mehmet Emin Taş’ın, Prof. Dr. Talha Gönüllü’nün veya Adıyaman Milletvekili “hekim” Behçet Yıldırım da dâhil “siyasi ikbal” gailesine düşmüş milletvekillerimizin şahsi malı olsa idi harekete geçmeleri için değil aylarca, bir an beklerler mi idi? Yoksa bu kamu kaynağı israfına “artık yeter” mi derlerdi?

Söz sizde Valimiz Demirtaş?

Dilerseniz her birinin cevabı ayrı bir soruna neşter olabilecek bu ve benzeri soruların cevaplarını; devlet kesesinden boşa çıkan bir kuruşu bile kendi şahsi kesesinden çıkmış gibi görerek devlet, millet malını koruyan, “iş ajandasını elinden düşürmeyen” ve engin vizyonuyla ilimizin en az 50 yıllık geleceğini planlayıp şantiyeye çeviren Valimiz Mahmut Demirtaş’tan bekleyelim.

Hep birlikte…  

Mustafa Işıldak www.isildakkalem.com

0532-422 95 28 m.isildak02@gmail.com

Adıyaman’da Bugün Gazetesi 17.9.2015

 

 

 
İletişim E-Posta: mustafaısıldak@hotmail.com - Telefon: 0


 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

Haydi Adıyaman Belediyesi
BİR EKMEK PARASINA BİR GÜN SİGORTA
“ÜÇÜ BİR ARADA!”
KAMU YÖNETİMİNDE AKRABALIK
SUÇ, CEZA VE STAJ İLE İLGİLİ ÖNERİLER
DANTON
Sağlık mı İbadet mi öncelikli?
Çiğköfte Festivali Ve Turizim
SAFRANBOLU VE GERGER KANYONLARI
NEMRUT’A TELEFERİK İDEALİ VE İHSAN ALPAYDIN
65 YAŞINDAKİ HUKUK ÖĞRENCİSİNİN YILLIĞINDAN
İSTANBUL’DAKİ ADIYAMAN!
Haymana Kaplıcaları
Av.Celal Kızılkaya Ve Anıları
İDEAL VE SAHABE SAFVAN TÜRBESİ…
Edebiyat Ve Ahmet Sırrı Özbek..
Hedef Ülke Türkiye
Esnaf Nasil Kurtulur?
Ezber Bozan bir Kitap
2017 Imar plânı 2040 Hedefine Ulasir mı?
Ramazan Gökay in ardından ve kanser...
Bana ne oluyor ki , Çocuk işte!
Bana ne oluyor ki , Çocuk işte!
Kafamın İçinde Bir ben..
Ceza Infaz Kurumları ve Staj
Televizyon Programlarında Tütün
MOBBİNG DE YARALAR…
15 TEMMUZ’U ANMAK
Teröre Finansörluk Tütün Ve Adıyaman
Oruç da Muhteşem Üçlü
Oruç da Muhteşem Üçlü
NECİP FAZIL VE İDAM…
Adıyaman ve Bakanlık
Zararımız Özellikle Kendimize
Vakıf başkanı Ve Gürsoy
15 Temmuz Ve Başkan Dimez
KÜÇÜK TÜRKİYE…
“OĞLUM HÜSREV; KORKMAYIN, SONU HAYRA ALAMET OLACAK”
İDEALLER VE SİTİLCE ARITMA TESİSİ
VATANDAŞ KUTLU, BAŞKAN KUTLU’YA KAÇ PUAN VERDİ?
ADIYAMAN VE AHMET AYDIN…
BEYİN CERRAHINI VETERİNER YAPMAK…
KARDELEN’LER ÇOĞALSA KEŞKE
VALİ ERİN’DEN HELALLEŞME-2
VALİ ERİN’DEN HELALLEŞME-1
KORKULAN POLİSTEN SEVİLEN POLİSE…
NEREDEN NEREYE…?
ZEMZEMİN YENİ SIRLARI
BOŞLUKLARI DEVLET DOLDURMALI
BEŞTEPE’YE SEVİNDİM, KÂHTA’YA ÜZÜLDÜM!
Darbe Başarıya Ulaşsa idi?
15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ VE MİLLET…
HAMAM DA SOSYAL İHTİYADž
HİÇ Mİ DEĞİL ALDIĞINIZI GERİ VERİN!
ADANA VALİSİNİ(!) UĞURLARKEN…
Güle Güle, Sayın Vali'm
HAKKINI HELAL ET ŞEHİD’İM;
DOĞALGAZ BAĞLANTI ÜCRETLERİ İADESİ?
ATV’DE ADIYAMAN VE VALİ DEMİRTAŞ...
MERMER İHTİSAS OSB VE KÖMÜR KÖYÜ
GENÇ ASKON VE SİYASET
ATV ve ADIYAMAN’IN İTİBARI…
RESSAM TAŞKIRAN VE AHDE VEFA…
AK PARTİ İL BAŞKANI KİM/NASIL OLMALI?
ALİ YILMAZ’LARI YAŞATMAK GEREK…
2016 EMİTT FUARINDA ADIYAMAN
İKİNCİ MADDE: KÖTÜ SÖZ…
YILBAŞI/MEKKE’NİN FETHİ
ZİYARET VADİSİ VE VALİ DEMİRTAŞ…
“ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK” BİTİYOR…
BİR TEŞEKKÜR, BİR İSTEK?
ADIYAMAN SAĞLIKTA NEREYE KOŞUYOR?
SUYA KARŞILIK OTEL Mİ İSTENİYOR?
YILIN İDARECİSİ ÖDÜLÜ?
BU BİNALAR SİZİN OLSA İDİ?
GENEL SEKRETER DR. ÖZ’LE 30 DAKİKA
GÖNÜL İNSANI
NEDEN HUZUR KENTİYİZ?
KOÇALİLİLERİN İSTEDİĞİ OLDU (MU?)
Öğrendik ki…
ZENGİN SURİYELİLER
AKILCI İLAÇ KULLANIMI…
SAYIN CUMHURBAŞKANI’M…
‘MODERN HAMAM YOK’ DENMEZ ARTIK!
NE GEREK VAR ADAYLIĞA?
YAŞAM MEDYA’LAR YAŞATILMALI
SAHABE’MİZE VE ALTIN ELMA’MIZA NE OLDU?
YOLUN AÇIK OLSUN BİLAL ERCAN…
MECLİS ÜYELİĞİ VE M. ALİ ALKUŞ ÖRNEĞİ
VALİ DEMİRTAŞ-DEMİRYOLU VE TANITIM…
DİN ADAMI SADECE ÖLÜ YIKAYICISI MI?
HUZUR KENTİ VE VALİ DEMİRTAŞ…
YAĞMUR’LARIN SESİNE BAK…
KOÇALİ BARAJI’NDA NE İSTENİYOR?
YİNE BARIŞ…
ADIYAMAN UYDUYA ÇIKTI
GAZETEDEN BİR YAPRAK DÜŞTÜ!
DOĞAN’LA GELEN BARIŞ
BELEDİYE’DEKİ KARA DELİKLER…
“ACİL”SİZ ÜNİVERSİTE HASTANESİ?
TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİM HAKKI!...
HAYDİ, SAYIN AHMET AYDIN!
IŞİD ve MOSSAD!
BELEDİYE ÇİÇEK HABERLERİ!
ŞÜKRET ARKADAŞIM…
YAKIŞIYOR MU SAYIN İSLAM BAKAN’IM?
İYİ Kİ VARSINIZ!
NASIL YAZIYORUM?
BU KADAR DA OLMAZ!
SÜMEREVLERİ ÖĞRENCİ YURDU–3
RAMAZAN FESTİVALLERİ BİTTİ!
YİNE İNTİHAR…
ELAZIĞ-MALATYA-ADIYAMAN-TORBALI
KOKAN ÖLÜLER
BEŞPINAR-BELEŞPINAR(!)-ANIZ
İMAR PLANI VE SATRANÇ
KANUNİ VE KARINCA…
A.MİRZA İNAK VE HAVUZA ÇİŞ YAPMAK
KONUT KİRALARI VE İMARDAKİ KAT ADETLERİ
Bir tıkla ÜCRETSİZ yardım…
BEN ÖZÜR DİLİYORUM…
PARAYLA TAZİYE ZİYARETİ
BELEDİYENİN BELEŞ OTOPARKI…
DÜNDEN BUGÜNE VE FADIL BİNZET
HİZMETLİYE DE PLAKET VERİLİR
HAYDİ, ESNAF KARDEŞİM İSTANBUL’A…
BALIK BAŞTAN KOKMAZ MI?
ESENTEPE TOKİ’DE BORÇ VE GASP?
BU KUŞAĞI DA BELİMİZE KİM SARDI?
BU GÜN ANNELER GÜNÜ!
BUGÜN ANNELER GÜNÜ-2
SEN AĞLAMA ÖMER AMCA!
BAŞKAN ADAYI KUTLU VE YANSIMALAR
VAH… VAH… KOMUTANA ÜZÜLDÜM!
DİLENEN SURİYELİLER?
MEVZUAT HAZRETLERİ!
BİLGİSAYAR VE İMAN
LÜTFEN KOKLAR MISINIZ!
MÜTEAHHİT DEĞİLİZ DİYE Mİ?
BU NASIL DEMOKRATLIK?
Gül Gibi Akgül'den Mesaj Var
Bir Pirinç Tanesi..
İzmir'den Ses Var
Ağlarsan Seni Polise Veririm
Haydi Ankara Akm'ye..
Ali Amcalar Gerek..
Beş Dakika..
Tayyip'i Yedirmeyiz...
Hemşerilerim Hoşgelmişsiniz...
Adımız Adımmülayim Olsun
Ömer Bin Abdulkaziz
Ekremler Nasıl Kurtulur
Sümerevleri Öğrenci Yurdu 1
Sümerevleri Öğrenci Yurdu 2
Dualarla Güle Güle..
Zaman, Adıyaman Ve Vali Demirtaş
Mutlu Olmak
Şöför Amca..!
Stk'lar Ve Gönüllülük
Bakın Çocuklar Ne İstiyor?
Zemzem'in Yeni Sırları
Boşanmalar ve aile Hekimliği 1
12 Eylül Namazdaki İmamı Bile Şaşırtırsa?
Hilmi Şahballı ve Adıyaman…
Adıyamanlılık Böyle(mi) Olur
Son Kat Üvey Evlat
Atatürk Ve Din
Kim Bu Acemi (!) Milletvekili
Doğalgaz Bağlantı Ücretleri Fazla mı Alındı?
Zalim Yazı
Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz..!
Vali Demirtaş Ve Sığınmacılar..
Yeni Şeyler 1
Eski Vali - Yeni Vali..
“ASLAN” HÜSEYİN ASLAN…
SABAH NAMAZINDA ÖLÜMÜ DÜŞÜNMEK
Artık Yeni Şeyler Söylemek Lazım
Kimsesizlik..
Ramazan Festivalleri!
Sen Ağlama Mehmet Amca
Kulak Kesilmesine İçin Kulak Verelim 2
Baharla Gelen Haşir (Ö.S.DİRİLME) Hakikati-1
Komşu Duası
Hey Ya Rabbi..
ÜNİVERSİTE VE MEŞRUTİYET
Hani Ayırımcılık Olmayacaktı?
Süemerbank Parkı, Söylenenler, Tescillenenler
ÖLÜRSE GİDERİZ
ESKİ(MEZ) BİR DANIŞMANIN SEVDASI...
Halkın Kandil Mesajları
Cumhurbaşkanı Ziyareti Ve Zaman
Gül'e Sahip Çıkayım Derken..
Valilik Büyükaslan Savaşı
Eko Adıyaman Basını
ŞER DÜŞÜNÜLEN ŞEY HAYIR OLDU
Üniversiteyi 40 Yaşında ki Temizleyemez mi?
Ben mi Biz mi?
Cepler Dikilsin
VEKİL DANIŞMANI MAAŞ ARTIŞI…
Hukuk Fakültesine Koşar Adım
VERGİ KAÇIRMAK=ADAM ÖLDÜRMEK
NE SÖYLEYECEKTİM
ÇİNGENE
HUKUK FAKÜLTESİNE DOĞRU…
HANGİSİ YANLIŞ?
İNGİLİZ POLİSİ OLSAYDI ÖLÜRLER MİYDİ?
TCK’YI ELLE YAZMA CEZASI…
SUÇLULARDAN UZAK DURMAYIN
BU SABAH YENİDEN DOĞDUM…
ABD'DEN ŞOK RAPOR
MİLLETVEKİLİ YETİŞ’TEN MESAJ VAR…
AİLE POLİSİ PROJESİ
10 OCAK VE GAZETECİ DERNEKLERİ
UYKUDAN UYAN EY ADIYAMAN
SEBAHAT TUNCEL, TOKAT VE MEDYA…
HASUTLUK HASTALIĞI
SORUMLU YALNIZ AKMERCAN MI?
AKMERCAN-BELEDİYE MAÇI 3
AKMERCAN BELEDİYE MAÇI
BU YAZI...
DEPREMZEDEYE KONUT TAHSİS EDENLER
kMM VE...
ARİFE, AREFE
HAVŞERİ İÇİN HAYDİ ZEY'E!
KAZIN AYAĞI ÖYLE DEĞİL
TÖREN İPTALİ
2006'DAN 2011'E DOĞALGAZ
TERÖR VE GELİŞMELER
BU İNSANLAR DA BİZİM
DEMİRYOLU İÇİN HAYDİ
YERE DÜŞMEKLE CEVHER..
PİRİN PALAS
EMNİYET KEMERİ Mİ KOLTUK DEĞNEĞİ Mİ
SIRA DIŞI BİR BAKAN GELDİ…
KÖKÜNÜ ARAYAN ÇINAR
ÇORBA PARASI!...
ÇELİKHAN HALKINDAN YOĞUN DESTEK…
ÇELİKHAN, ÇELİKHAN, ÇELİKHAN!..
GÖNÜL İNSANI
POST KAVGASIYMIŞ MEĞERSE?
MINDARA DOLAM DOLAM
İL OLMAMIZI İSTEMEYEN
TERÖRLE MÜCADELEDE HATA MI YAPIYORUZ?
DÜĞÜN EVİ Mİ ÖLÜM EVİ Mİ?
REKTÖR GÖNÜLLÜ'NÜN TOPLANTISI..
GÜÇLÜ TÜRKİYE GÜÇLÜ ORDU
YEMİN KRİZİ VE MOTOR YAKMAM
GÜLE GÜLE..
ANNECİĞİM BİRAZ DA BİZİMLE GÖRÜŞME YAP
ZEMZEM VE İLAHİ SIRLAR?
HAMAMA MI GİTTİNİZ BE HEY GAFİLLER?
TARAF OLMAYAN BERTARAF OLUR
SUÇLUYU KAZIRSAK ALTINDA NE ÇIKAR?
AVUKAT TAYLAN 3
AVUKAT TAYLAN..2
AVUKAT TAYLAN...
ADIYAMAN'DA Kİ GAZZE..
İMAMLAR'A AÇIKLAMA..
ÜÇ KURUŞLUK İNSANLAR
BÖYLE KOMUTANLAR DA VAR
ADIYAMAN'DA Kİ GAZZE...
BI YARA İKİ YILDIR..
Diğer Yazarlar

İnanç Turizminde Sınıfta Kaldık
Irgat Şehri Adıyaman
AKSA DÜŞERSE
Biz Kimiz..?
Ülkemin Güncel Davası
Peygamberler şehri “Urfa”
Korkaklar Zafer Anıtı Dikemez
Kral Çıplak..!
Samsat Depremi
Haydi Adıyaman Belediyesi

 www.gergerhaber.net Logo

 

 

GERGER TV CANLI


Yazarlar 
Siyaset Sahnesi
Hava Durumu ( Adıyaman )
Bugün
6°°C - 8°°C
Perşembe
6°°C - 10°°C
Cuma
5°°C - 9°°C
Cumartesi
6°°C - 8°°C
Namaz Vakitleri ( Adıyaman )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5707:2412:2414:5417:1518:37

11 Aralık 2019 Çarşamba
Röportajlar
Adıyaman Tanıtım Günleri Açılışı Muhteşemdi
Adıyaman'ın tarihi, kültürü ve lezzetlerinin tanıtıldığı 2. Adıyaman Tanıtım Günleri, Yenikapı Etkinlik Alanı'nda başladı.Adıyaman Dernekler...
»
»
»
Tarihte Bugün
1962 - M.G.K Kuruluşu
1994 - Rusların Çeçenistana Girmesi
Kim Kimdir
Günün Sözü
Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma.
(Hz. Muhammed)
Arşiv Arama
MAGAZİN GÜNLÜĞÜ
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,81ms Logonuz...
google-site-verification: googleb1348143173db3dd.html