Bugün - 19 Temmuz 2019 Cuma
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künyemiz
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.gergerhaber.net Logo
Kültür Sanat
Yaşam
Eğitim
Röportaj
Ekonomi
Sağlık
Güncel
Köyden Haberler
Politika
Adıyaman 32°°C
Yazar Detayları

Mustafa Genco

Mustafa Genco - Evet Derken, Nedenimiz Var..

Evet Derken, Nedenimiz Var..
Yazı Tarihi: 4 Şubat 2017 Cumartesi

 

Türkiye, gerek yatırım alanında, gerek ekonomik kalkınma alanında ciddi bir ivme kazanmış, bunu Abenaki Kabilesinin sakinleri bile fark ederken, bizim içimizde ki üç maymun kabilesi kavrayamamıştır. Yaptıkları açıklamalar, tuttukları saflar, uygulamaya koydukları kampanyalar, halkın kahir ekseriyetinde ‘’ Bunların hayır dediği şeyde HAYIR vardır’’ algısını oluşturmuş, işin sonunda da bu algının doğru bir algı olduğu gün yüzüne çıkmıştır.

Şimdi, yeni bir sürece ve yeni bir yönetim sistemine geçiş yapıyoruz. Öncelikle bu yeni sistem bir rejim değişikliği değil, yönetim biçimi değişikliğidir. Rejim ve yönetim biçimi her ne kadar birbirine yakın anlamlar ifade etse de, rejim değişikliği, 1923 yılında, hiç kimseye sorma gereksinimi duymadan, İstiklal Savaşını zaferle bitirmiş ve yaralarını sarmaya çalışan bir toplumun, İstikbalini gasp edip, tüm değerlerini yasaklayan ve kendi kurduğu sistemi dikte eden değişikliğin adıdır…

Şimdi sokaklar da caddeler de, EVET ve HAYIR kampanyaları düzenleniyor, bunun en hararetli tartışmaları da sosyal medya üzerinden yapılıyor. Baba oğula, oğul babaya laf yetiştirme telaşesine düşmüş, Hayır diyenler Diktatör vurgusu ile yola çıkarken, EVET diyenler Güçlü Türkiye sloganıyla kampanya yürütüyor.

Her fırsatta Erdoğan’a Diktatör diyenlerin, yeni sistemle birlikte diktatörlük gelecek demesi tezattır.
Erdoğan’ı, Cumhurbaşkanı yapmamak için ter dökenlerin, şimdi Cumhurbaşkanı olarak kalması için çabalaması gülünçtür.

Kuvvetler ayrılığı ortadan kalkıyor yaygarası, mesnetsiz ve temelsiz bir ifadedir.
Yargıya müdahale yetkisi söz konusu olmamakla beraber, belli zamanlar da müdahalenin gerek görüldüğü, toplum vicdanında aşikardır. Tam bağımsız yargı perspektifini, Siyasetin yargı karşısında çaresiz kalması olarak, tek taraf üzerine oturtmak, yargıyı etkin denetim mekanizmasından mahrum bırakmak, kararlarını tartışılamaz,eleştirilemez,yorumlanamaz olarak kabullenmek, kuvvetler ayrılığı ilkesi değil, kuvvetler çatışmasına götürür ki, Türkiye’nin yakın tarihi bunun örnekleri ile doludur.
Bu söylem yerine, yargının herhangi bir siyasi görüşe müdahil olup, bu minval de kararlarını vermemesi, kararların şeffaflaştırılması, verilen kararlar da toplum vicdanının daha iyi tahlil ve analiz edilmesi, elinde bulundurduğu gücü, toplumun menfaatine yönelik kullanması, Adalet ilkesini duvarda unutmayarak, hüküm terazisinde mutlak tartı olarak kullanması vs. , topluma aksetmiş ve benimsenmiş bir kuvvetler ayrılığı ilkesini, hem teknik anlamda hem de işleyişte var eder.

Kuvvetler ayrılığı ilkesinde özellikle yargıyı, işlevsellikte bir ayrışma ve çatışma zeminine çeken, her dönem birilerinin arka bahçesi olarak telakki edilen bir yapıdan, daha şeffaf ve tarafsız bir yapıya devşirmediğimiz sürece, toplum vicdanında sürekli mahkum edilen bir yargı sistemi var olacaktır..


İkinci olarak en çok tartışılan konu, Erdoğan’ın dik duruşuna bir de böylesi yetkiler verildiğinde, durdurulamaz bir güç olacağına iman edenler konusu.
Bir de bunlara ek olarak,’’ Ya dengesiz biri başa gelirse ne olacak?’’ Sorusunu sorarak akıl karıştıran bir bilgi kirliliği var.

Biz olaya bu açıdan bakarsak, polisin belinde ki silahı, askerin altında ki tankları almamız gerekmez mi? Üstelik Askeri darbeler ile her yarım asırda bir dizayn edilen bir ülke de. Bu mantıkla düşünürsek, seçimleri kaldırmamız gerekmez mi?
Halkın feraseti ile yönetilen bir rejim değişmesin derken, halkın seçtiğine müdahale etmeye kalkmak ne yaman bir çelişkidir.
Referandumdan çıkacak kararı tanımayız demek, biz bu rejimi istemiyoruz, sandık temsilidir asıl olan biziz demek değil midir? Diktatörlük nedir peki?

18 yaşında milletvekili olma hakkı tanınması yine tartışılan bir konu. Bu konu da açıkçası benim de çekincelerim var.O nedenle hem Hayır hem Evet tarafım var.
Hayır tarafım,
Milletvekilleri yalnızca meclis çalıştaylarında görev alan, meclis konuşması yapan, yasa maddeleri için el kaldıran kimseler değil, bir ilin hemen her sorunu ile uğraşan kimseler. 18 yaşında bir gencin, bu yükü kaldırabileceğini, hayat tecrübeleri ile belli tuzaklara çekilmeyeceğini çok aklım kesmiyor. Yaşları büyük olan milletvekillerinin dahi, Mecliste zaman zaman çocukça hareketlerine karşılık, bir de 18 yaşında ki gençlerin dahil olması…?

EVET tarafım,

18 yaşında ki gençlere, ülkenin kaderi noktasında seçme hakkı veriyorsak, neden seçilme hakkı vermeyelim? Gençler üzerinde etkin çalışmalar yapmak adına bu gençleri kullanmak,mevcut gençliğin özgüvenlerini yeniden inşa etmek, gençlerin kendine yakın gördüğü, dertlerini anlatabileceği, gençlik ile entegre çalışacak milletvekillerinin olması, EVET tarafım…

Sözün özü, maddeleri tek tek ele almak, hem yazıyı çok uzatacak, hem de hukuki teknik bilgiler olduğundan alanımız dışına çıkacak. Ama özetle diyebiliriz ki;
1: Güçlü Lider Güçlü Türkiye hakikati hayat vuku bulduğundan EVET
2:Anayasadan yatırımlara, gasp edilen haklarımızı geri kazanmamızdan, Dünya üzerinde ki duruşumuza kadar, kazandığımız ivmenin artarak ve büyüyerek devamı için EVET.
3:Koalisyon bataklığına tekrar çekilmemek için EVET
4: Cumhurbaşkanını gerek halk gerekse de Meclis daha etkin denetleyeceği için EVET
5: Gerek ekonomik gerekse de durmaksızın artan terör saldırılarına rağmen, büyüme hızını yavaşlatmayan Türkiye’nin mihenk taşı olan İSTİKRAR için EVET
6:Düştüğü yerden kalkmak için atağa kalkan Türkiye’nin, kendi kültürel yapısına tekrardan dönmesi ve bu öze dönüşte batı hegemonyasından kurtulabilmesi için EVET
7: Darbe anayasasının yerine sivil bir anayasa için EVET
8: Halkın seçtiği Cumhurbaşkanının, Devletin yazı işleri müdürü gibi, pasife edilmiş bir misyonundan öte, temsil vazifesinin yükünü omuzlaması için EVET
9:Yeni kitapçık krizlerine tekrar tanık olmamak için EVET
10: Sözü çok uzatmaya gerek yok. Yıllardır alışık olduğumuz Cumhurbaşkanı profillerini ters düz ederek, bu halkın istediği Güçlü Lider profilini hayatımıza koyan, Ülkenin her taşında imzası olan, yıllardır özlem duyduğumuz ve ‘’işte budur’’ dediğimiz, şu anda icra edilen sistemi hukuki bir zemin de daha güçlü kılmak için EVET

Biz Türkiye’yiz, gücü başkasında görünce kafa tutmayı, gücü kendimizde gördüğümüzde gurur duymayı severiz…

Mustafa Genco

Otomatik alternatif metin yok.

 
İletişim E-Posta: asiklarmektebi@gmail.com - Telefon:


 
Yorumlar
*** Yorum Yaz

cevat dogan ()
Suanki kamuoyunun gündemi olan referandum konusu ile alakalı güzel,etkili,ve bilgilendirici bir yazı olmus...
Gönderilen Tarih - 6 Şubat 2017 Pazartesi (09:26)  

Diğer Yazıları

AKSA DÜŞERSE
GERGER'DE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLSAM
ÇOCUK SUSAR BİZ SUSMAYALIM!!
Gerger'e Çağrınızdır..!!
Referandum Süreci ve Muhtemel Riskler
EN UZUN GECE
%51 Ne Mesaj Verdi..?
Boğaz'dan Geçenler
Duruş Kuruşa Köle Olmuşken
Evet Derken, Nedenimiz Var..
Referandum Öncesi Aman Dikkat..!
Garip coğrafyanın gariban insanları;
Diğer Yazarlar

Işte Milletin vekili Böyle olmalı
Seçilecek Belediye Başkanına Önemli Mesajlar
AKSA DÜŞERSE
Biz Kimiz..?
Ülkemin Güncel Davası
Deşt-i Hayat.
Korkaklar Zafer Anıtı Dikemez
Kral Çıplak..!
Samsat Depremi
BİR EKMEK PARASINA BİR GÜN SİGORTA

 www.gergerhaber.net Logo

 

 

GERGER TV CANLI


Yazarlar 
Siyaset Sahnesi
Hava Durumu ( Adıyaman )
Bugün
23°°C - 32°°C
Cumartesi
21°°C - 36°°C
Pazar
23°°C - 38°°C
Pazartesi
24°°C - 39°°C
Namaz Vakitleri ( Adıyaman )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:3105:1312:3816:3019:5421:28

19 Temmuz 2019 Cuma
Röportajlar
Adıfed Başkanlığına Hüseyin Sevinçtekin Getirildi.
Yaklaşık 4 yıl boyunca Esenler Adıyamanlılar Derneği (Esader) Kurucu başkanlığından sonra başarılı bir çalışma ile Başakşehir Adıyamanlılar Derneği (Ba-D...
»
»
»
Tarihte Bugün
1711 - Purut savaşının başlaması,
711 - Emevi İslam Ordusu'nun İspanya'ya çıkışı.
1922 - Yalova'nın kurtuluşu.
Kim Kimdir
Günün Sözü
İyilik yap ehli olana da, olmayana da, ehline isabet ederse yerini bulur. Etmez ise ehli sen olursun
(Hz. Muhammed)
Arşiv Arama
MAGAZİN GÜNLÜĞÜ
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
1,19ms Logonuz...
google-site-verification: googleb1348143173db3dd.html