Bugün - 19 Temmuz 2019 Cuma
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künyemiz
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.gergerhaber.net Logo
Kültür Sanat
Yaşam
Eğitim
Röportaj
Ekonomi
Sağlık
Güncel
Köyden Haberler
Politika
Adıyaman 32°°C
Yazar Detayları

Mustafa Genco

Mustafa Genco - Referandum Süreci ve Muhtemel Riskler

Referandum Süreci ve Muhtemel Riskler
Yazı Tarihi: 18 Eylül 2017 Pazartesi

Bildiğiniz gibi, 25 Eylül de IKYB (Irak Kürt Bölgesel Yönetimi) bir referandum kararı almış, gerek Türkiye, gerek İran, gerekse de Irak Merkezi yönetiminden gelen tepkilere rağmen, siyasi tecrübesizlik ve Abd’nin uzun süredir vaatleri karşısında Barzani geri adım atmıyor. (Zamanında babasına yaptıkları vaatler ve sonuç olarak İran’a sığınmasından ders almayacak kadar tecrübesiz..)

  Abd’nin Suriye’de oldu-bittiye getirerek hayata geçirmek için Bağımsız Kürdistan  Devleti hayali, Fırat Kalkanı ile engellenmiş, Irak’ın başına yine kendi komutasında olan Işid musallat edilmiş, Irak var gücüyle Işid’e saldırdığı dönemde de, hayalini Barzani üzerinden sahaya sürmüştür.

  Bilindiği gibi, Irak da bir merkezi yönetimin yanında 18 bölgesel yönetim mevcut. Başkanlık sistemi ile yönetilen Irak da, Başkan’a çok geniş yetkiler verilmesine karşın, bu yetkileri kullanabileceği ekonomik ve askeri gücü zayıf olduğundan, yönetim zaafiyeti ciddi anlamda gözle görülüyor.

  Halkının çok büyük çoğunluğu Arap olan Irak da, %18 Kürt, %2 civarında da Türkmen var. Barzani’nin bu özgüvenin arkasında ise, ABD, Suudi Arabistan ve İsrail olduğu biliniyor. 2003 yılında Türkmenlerin ağırlıkta yaşadığı Kerkük şehrine zorla giren Peşmerge güçlerinin, Nüfus ve Tapu Müdürlüklerini yakması, belgelerin bir kısmını da kamyonlarla taşıması, bu referandum sürecinin çok önceden başladığını anlatıyor zaten.

  Bölgeden gelen haberler, Barzani’nin uzun süredir kendi bölgesel yönetim alanının da dışında 3 metre derinlik ve 3 mette genişlikte kanallar açtığı yönünde. Bu kanallar, Işid’in saldırılarına engel olmak maksadı ile açıldığı söylense de, Musul başta olmak üzere, Selahaddin, Diyala ve Kerkük’ün de sınırlarını içine aldığını biliyoruz. Bu kazıların kurmak istediği Bağımsız Kürdistan Devleti sınır hattını oluşturmak maksadı ile yaptığı, CIA raporlarında olduğu biliniyor. CIA Kürt Bölgesinde Irak işgalinden bu yana bu oluşumun hazırlığını yaptığını bilmeyen yoktur. Zaten Abd, bu gruplara vaatler de bulunmamış olsaydı, Irak’ı işgali bu kadar kolay olmazdı. Kendi vatanını Abd’ye peşkeş çekenlerin iyi niyetlerinin yönünü anlamak çok zor değil.

 Peki Irak Devleti’nin bir iç meselesi! olan bu konu, Türkiye’yi neden bu kadar rahatsız ediyor?

  Öncelikle bu referandum Irak’tan ayrılma referandumu değil. Irak’tan ayrılmanın ilk adımı.  Yani evet çıkması sonucunda bir diğer gün Irak’tan ayrılmayacak bölge. Uluslararası bir kabul görmesi, Avrupa Birliği’ne muhtemel 10 yıl içinde alınma süreci, yeni petrol hatlarının çekilmesi, ekonomik risklerin ve askeri müdahalenin imkansız hale gelmesinden sonra Devlet! Olarak ilan edilecek.

  Muhtemel bir Devlet kurulmasından önce, Güneydoğu illerinde bir kaos ortamı oluşturmak ve bu şekilde Türkiye’nin müdahalesini engellemek isteyeceklerdir. Türkiye’nin muhtemel bir savaş dönemine girmesi durumunda ise, Güneydoğu illerinde de toprak talep etmeleri hatta işgale kalkışmaları kaçınılmazdır.

  Hiç, bir Türk Dünya’ya bedeldir türküsü okumaya gerek yok. Ankara anlaşması gereğince, Musul ve Kerkük şehirlerine, mevcut sınırların değişmesi durumunda müdahale hakkımız, bu şehirlerde ki Türkmenlerin soykırıma uğratılmasından sonra imkansızdır. Şehirler de bizim kendi soydaşlarımız, gardaşlarımız olmadıktan sonra, o şehirler de varlık göstermemiz ne mümkündür ne de bir anlam ifade eder. O nedenle 22 Eylül’de yapılacak MGK’ da bu nokta da bazı yaptırımların çıkacağını umuyorum.

  Suriye’de iç karışıklığın Türkiye’ye ne şekilde yansıdığını, terör olaylarının nerelere tırmandığını çok yakın bir tarihte şahit olduk. Irak da muhtemel bir Kürdistan’ın kurulmasından sonra, bunun İstanbul’un, Ankara’nın, Diyarbakır’ın vs.. emniyetini ne denli zaafiyete uğratacağı, şehirlerimiz de kaosun eksik olmayacağını ön görmek için alim olmak gerekmiyor.

  IKYB bize yanlış yapmaz diye ortalarda güven şarkısını okuyanlar, Irak’ı satanların kardeşi Türkiye’ye her gün ihanet eden malum yapı ve destekçileridir.

 Yazıyı fazla uzatmak istemiyorum ve herkesin vicdanına sormak istiyorum;

Kerkük’ü, Musul’u koruyamayan bir Türkiye’nin, uluslararası arena da herhangi bir güvenirliliği kalır mı? 

Süleymaniye de, Erbil de Pkk bakıcıları ve koruyucuları olduğu sürece, İstanbul ve İzmir rahat uyuyabilir mi?

Bu referandumdan sonra, Diyarbakır, Hakkari, Şırnak, Batman, Siirt ve başka illerde de benzer bir talep olmayacağı garantisi verilebilir mi?

Mustafa Genco

 

   

 
İletişim E-Posta: asiklarmektebi@gmail.com - Telefon:


 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

AKSA DÜŞERSE
GERGER'DE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLSAM
ÇOCUK SUSAR BİZ SUSMAYALIM!!
Gerger'e Çağrınızdır..!!
Referandum Süreci ve Muhtemel Riskler
EN UZUN GECE
%51 Ne Mesaj Verdi..?
Boğaz'dan Geçenler
Duruş Kuruşa Köle Olmuşken
Evet Derken, Nedenimiz Var..
Referandum Öncesi Aman Dikkat..!
Garip coğrafyanın gariban insanları;
Diğer Yazarlar

Işte Milletin vekili Böyle olmalı
Seçilecek Belediye Başkanına Önemli Mesajlar
AKSA DÜŞERSE
Biz Kimiz..?
Ülkemin Güncel Davası
Deşt-i Hayat.
Korkaklar Zafer Anıtı Dikemez
Kral Çıplak..!
Samsat Depremi
BİR EKMEK PARASINA BİR GÜN SİGORTA

 www.gergerhaber.net Logo

 

 

GERGER TV CANLI


Yazarlar 
Siyaset Sahnesi
Hava Durumu ( Adıyaman )
Bugün
23°°C - 32°°C
Cumartesi
21°°C - 36°°C
Pazar
23°°C - 38°°C
Pazartesi
24°°C - 39°°C
Namaz Vakitleri ( Adıyaman )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:3105:1312:3816:3019:5421:28

19 Temmuz 2019 Cuma
Röportajlar
Adıfed Başkanlığına Hüseyin Sevinçtekin Getirildi.
Yaklaşık 4 yıl boyunca Esenler Adıyamanlılar Derneği (Esader) Kurucu başkanlığından sonra başarılı bir çalışma ile Başakşehir Adıyamanlılar Derneği (Ba-D...
»
»
»
Tarihte Bugün
1711 - Purut savaşının başlaması,
711 - Emevi İslam Ordusu'nun İspanya'ya çıkışı.
1922 - Yalova'nın kurtuluşu.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Sabır, kurtuluşun anahtarıdır.
(Mevlana)
Arşiv Arama
MAGAZİN GÜNLÜĞÜ
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,89ms Logonuz...
google-site-verification: googleb1348143173db3dd.html