Bugün - 22 Temmuz 2019 Pazartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künyemiz
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.gergerhaber.net Logo
Kültür Sanat
Yaşam
Eğitim
Röportaj
Ekonomi
Sağlık
Güncel
Köyden Haberler
Politika
Adıyaman 39°°C
Yazar Detayları

Mustafa Genco

Mustafa Genco - GERGER'DE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLSAM

GERGER'DE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLSAM
Yazı Tarihi: 15 Ocak 2019 Salı

Öncelikle herhangi bir adaylık başvurum, niyetim, amacım olmadı olmayacak. Ama ben Gerger’de Belediye Başkanı adayı olsam ve halka projelerimden bahsetsem ya da broşür bastırsam, izleyeceğim ilk yol halk içinde kendi menfaati dışında fikir beyan eden kimseler ile bu projeleri hazırlamak olurdu.

 

  Malum yeni bir yerel seçime aylar kaldı. Tüm belediyeler yarım kalan projelerini hızlıca bitirip, yeni projelerin temelini atma telaşesinde.  Seçime yaklaştığımız her dönem, halkın her bir ferdi kıymete biniyor, talepler hızlıca cevaplanıyor.

 

  Belediye Başkan Adaylarının çevresinde, menfaatperest, çıkarcı ve yağcı tayfası daha fazla kümeleniyor. ‘’Seçim öncesi ne koparsak kârdır’’ anlayışında ki kimseler, göstermelik saygı ve çalışmalar ile göz doldurmaya çalışıyor. Bu açıdan baktığımız zaman, Belediye Başkanı adayı olsam ilk başta bu tayfayı etrafımdan uzaklaştırırdım. Zira o grubun getireceği 3-5 oy yüzlerce katı oy kaybına sebebiyet veriyor. Ayrıca ahlaki olarak etik bir tablo da oluşturmuyor.

 

  Daha özele inersek, Gerger’de fert olarak yaşamak dahi bunca zor iken, Belediye Başkanlığı gibi, uğrunda nice kanlar dökülen bir makama talip olmak, Azrail’e davetiye çıkarmak gibi bir şey. Demokrasi bilincinin tam olarak oturmadığı alanlar da, yenilgiyi tahammül etmek zordur. Halkın oyları ile belirlenen belediye başkanlığı yarışında, kaybeden tarafların kazanan tarafa ve onlara oy veren kimselere beslediği kinin, nefretin açıklaması olamaz. Bu bir seçimdir ve herkes halkın seçimine saygı duymak zorundadır. İlçemizin gelişmişlik seviyesi, 50 yıldır yapılmayan yolun yapılması ile değil, gönüller arası muhabbet köprüleri ve saygı tünelleri oluşturmak sureti ile olur. Bu açıdan bakarsak, halka ‘’ beni seçin ve ya seçmeyin ben size saygı duyarım’’ mesajını samimi olarak verirdim.

 

 Her yapılan projede, halkın içinde gezinen ‘’ şu kadar para götürdüler’’ sözleri meşhurdur. İfade edilen rakamlar ise dudak uçuklatacak tarzdadır. Örneğin, 100 metrelik bir yolun parke taşı döşenmesi işinde, ‘’ belediye 500.000 lira para götürdü’’ gibi abartılı rakamlar dolaşıyor. Bunu yalnızca Gerger için demiyorum, tüm belediye işlerinde bu fısıltılar dönüp duruyor. Bu açıdan baktığınız zaman, şeffaflaşma paketi getirirdim. Gerek basın ile gerek belediye resmi ve sosyal medyasında, yapılan her iş için harcanan ve gelen paranın hesabını halk sormadan halka verirdim.

 

 Peki Gerger için belediyecilik anlamında, üst ve alt yapı anlamında eksiklikler ve olması gereken yok mu derseniz, aslında tonlarca var. İşte bu noktada, belediye başkanının bu gibi küçük yerler de yapması gereken en temel hususlardan biri, öğretmen, doktor, mühendis,  esnaf, memur, Stk vb. kimseler ile aylık rutin bir toplantı icra ederek, yapılabilir projeler üretmesi gerekir.

Örneğin, bu tip bir kadro ile aylık bir kahvaltı programında buluşulup talepler dinlenilmiş olsa, falan kişinin para kazanması için proje üretmek yerine, 50 yıllık ilçe de gidip oturulacak, yemek yenecek, sosyal faaliyet yapılacak bir alan çoktan inşa edilmiş olurdu. Aklı başında esnaflar dinlense, Gerger’in köylerinin dahi Kahta, Adıyaman, Siverek’e alışveriş için gitmesi ve esnafın siftahsız dükkan kapatması önlenebilirdi. Memurlar dinlense, her gün 100 km yol gidiş geliş yapmak yerine, çalıştığı yerde ikâmet etmesi sağlanabilirdi. Öğretmen dinlense, daha kaliteli bir eğitim için ortak projeler, gezi programları, rehberlik programları oluşturulabilirdi. Doktor dinlense, hastanenin eksik olan, alet edevatı ve uzman kadroları siyasi baskılar ile giderilebilirdi. Bunun gibi, masrafsız ama etkili şeyler üretmek belediye başkan adaylarının en başlıca projelerinden olmak zorunda.

 

  İlçenin sıkıntılarını farklı noktalardan değerlendirdiğimiz için, yapısal olarak, siyasi olarak hep geri planda tutuluyoruz. Ne kadar proje yaparsak yapalım, ilçe içinde barışı ve huzuru sağlamadıkça, göçün önüne geçilmedikçe ve ekonomiden tutun da sosyal yaşama kadar gerçekçi programlar icra etmedikçe, bu işin üstesinden gelemeyiz.

 

  Gerger’in yoldan önce, nüfusunu artırmaya ve kaliteli bir yaşam sunmaya ihtiyacı var. Gerger’in yerleşke olarak bir düzene, toplumsal bir disipline, kurumlar ile halkın kahve köşelerinde değil, belki bir yazlık sinema da, belki yılda birkaç defa yapılacak ortak piknik alanlarında buluşup karşılıklı kültür alışverişi ile yenilenmeye ihtiyacı var. Öğretmenlerin okuldan eve, evden okula gitmek yerine, bir esnafın işyerinin önünde çay eşliğinde sohbet edebileceği bir ortam sağlanmasına ihtiyacı var.

 

 Misalen ben hastane de çalışıyorum, Gerger Devlet Hastanesi’nde 3 yıl görev yapıp, Gerger çarşısını görmeyen hemşire, doktor, memurlar var. Nedenini sorduğumuz da, ‘’Çarşıya çıkıp kurşun mu yiyeyim? Zırhlı aracımız yok ki çıkalım’’ gibi şakayla karışık ama bir o kadar da içten cevaplar veriyorlar. Gerger’de görev yapıp, Kahta ve ya Adıyaman’da oturan ve her gün sabah gelip akşam dönüş yapan memurlar var. Basit gelebilir bu durum,  fakat Şırnak ve Hakkari gibi terörün yoğun olduğu bölgeler de dahi böylesine yoğun bir sirkülasyon yok.

 

 Halkı kurumlar ile kaynaşmayan toplumlar, ne ahlaki olarak, ne siyasi olarak, ne birlik olarak ne de yapısal olarak kalkınamazlar. Ortak sofra da buluşmayan toplumlar, dedikodu-gıybet kazanı kurmaktan öteye gidemezler.

 

Bunları yaptıktan sonra, Belediye Başkan Adaylarına yapısal olarak naçizane bazı proje tavsiyelerim var.

 

 1:Gerger’de ki oy kaygısı nedeniyle taraflara sunulan imtiyaz sonucunda oluşan düzensiz ve çarpık yapılaşmalara müdahale edilmeli. Yıkın demiyorum, ama çirkin görüntülerin ortadan kalkması gerekiyor.

2: Gerger’in girişinden çarşı merkezine kadar olan yolda, 3 okul,tokiler ve onlarca ev olmasına rağmen, kaldırım yok. İvedi olarak o bölgeye renkli bir kaldırım, kaldırımın etrafına süs bitkileri ve ışıklandırma yapılması gerekiyor. Bir ilçeye girerken ilk izlenim çok önemlidir, O nedenle ilçe girişine Hoş Gelidiniz- Güle Güle şeklinde estetik bir tak tabela yapılması da mühimdir.

3: Çarşı merkezinde oluşan nahoş görüntünün kalkması gerekiyor.

Bunun için, esnaf ile anlaşılıp tek tip kapı,kaldırım işgaliyesinin son bulması, yüksek ışıklandırma direkleri yerine şık aydınlatma direkleri, kaldırımların köşe ve zemini ile yer zemininde ki taşların boyatılarak güzel bir görüntü elde edilmesi ve bunun düzenli yapılması, tüm işyerlerinin kolonlarının bir estetik mimar tavsiyesi ve çizimi ile renkli renkli boyatılması ve çarşının iç açıcı bir hal alması en başlıca projelerden olmalıdır.

 

4: Sosyal yaşam alanları inşa etmek.

50 yıllık ilçe de, üstelik bu kadar uygun alanlar olmasına rağmen, ilçe dışında düzenli mesire alanları, ilçe içinde çay bahçeleri olmaması bizim ayıbımızdır. Bu alanlar acil olarak oluşturulmalı.

 

5: Açık hava sineması.

İster kurulacak çay bahçelerinin içine, ister bunun dışında anfi tiyatro tarzında hafta da 1 ve ya 2 film sergilenecek bir sinema alanı oluşturulmalı.

 

6: Gençlik merkezi.

Sportif faaliyet yapılacak alanlarımız her ne kadar var olsa da, kullanım oranı çok düşük. Spor faaliyetleri yapılacak alanın, izne tabi bürokratik engel sınıfından çıkarılması gerekiyor. Aynı zaman da, bunlardan bağımsız, kursların açılacağı ve toplantı, seminer, konferans gibi etkinliklerin yapılacağı, 400-500 kişilik konferans salonunun da içinde olduğu, gençlerin her an girip çıkabileceği, içinde yüzmeden tutunda tenise kadar bir çok farklı aktivitenin yapılacağı bir gençlik merkezi şart…

 

7: Tarımsal faaliyetler doğrultusunda bir kooperatif.

Gerger’de son yıllar da artan bir badem ekimi var. Fakat badem ekenler, bu bademleri bireysel olarak pazarlamak durumunda. Oysa bir kooperatif kurulsa, misalen 10 ton badem yerine, bin ton badem üzerinden pazarlık yapılsa firmalarla ve badem ekenler malının satılacağına dair bir garanti görse, sanırım dağ taş badem ekimi yapılır. Ya da, Gerger’in iklimine uygun farklı ekim alanları da oluşturulabilir. Böyle bir kooperatif, yıllardır işlenmeyen topraklardan, çok ciddi bir gelir kaynağı oluşturacaktır. Tabi bu kooperatif, Hayvancılık üzerine de kurulmalıdır.

 

8:  Adıyaman’dan bize fayda yok, bu afaki bir söz değil tecrübelerin tercümanıdır.

O nedenle, İstanbul-Gerger arasında ki köprüyü, bayramdan bayrama ziyaretten öteye taşımak lazım. Gergerli iş adamları ve bürokratlar ile, Gerger’in yenilenmesi ve Yeni Türkiye standartlarına getirilmesi için bir birlik oluşturulmalı. Gergerli iş adamlarının İstanbul’da ne kadar aktif olduklarını biliyoruz. Bu aktif duruşlarını Gerger için kullanmaları için, belki bir vakıf üzerinden, belki bir dernek üzerinden iletişim ve birlik kurmamız gerekiyor. Bizim temel sorunumuz, iletişim kuramamamız. Bu iletişimi kurmak için mutlaka ciddi ve gerçekçi bir adım atılması gerekiyor.

 

9: Geçen yıllar da Kurdek Yayla Şenlikleri yapıldı ve bitti.

Benzer organizasyonların tekrardan yapılması, Memuruyla, halkıyla, dışarıdan gelen misafirler ile bir sofrada buluşma organizasyonları sağlanmalı.

10: Sözün özü şu, İçeride ki nefret havasını barış havasına dönüştürüp, şahsi çıkarlarımızı bir tarafa bırakıp, Gerger için çalışma yapmak gerekiyor.

 

 Ben bu vesile ile, Ak Parti Belediye Başkan Adayı Erkan Aksoy’a ve Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı ve Mevcut Belediye Başkanı Zeynel Aslan’a başarılar diliyorum. Seçimin kazananı Gerger olsun istiyorum

Vesselam…

 

 

 
İletişim E-Posta: asiklarmektebi@gmail.com - Telefon:


 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

AKSA DÜŞERSE
GERGER'DE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLSAM
ÇOCUK SUSAR BİZ SUSMAYALIM!!
Gerger'e Çağrınızdır..!!
Referandum Süreci ve Muhtemel Riskler
EN UZUN GECE
%51 Ne Mesaj Verdi..?
Boğaz'dan Geçenler
Duruş Kuruşa Köle Olmuşken
Evet Derken, Nedenimiz Var..
Referandum Öncesi Aman Dikkat..!
Garip coğrafyanın gariban insanları;
Diğer Yazarlar

Işte Milletin vekili Böyle olmalı
Seçilecek Belediye Başkanına Önemli Mesajlar
AKSA DÜŞERSE
Biz Kimiz..?
Ülkemin Güncel Davası
Deşt-i Hayat.
Korkaklar Zafer Anıtı Dikemez
Kral Çıplak..!
Samsat Depremi
BİR EKMEK PARASINA BİR GÜN SİGORTA

 www.gergerhaber.net Logo

 

 

GERGER TV CANLI


Yazarlar 
Siyaset Sahnesi
Hava Durumu ( Adıyaman )
Bugün
24°°C - 39°°C
Salı
25°°C - 38°°C
Çarşamba
25°°C - 37°°C
Perşembe
25°°C - 37°°C
Namaz Vakitleri ( Adıyaman )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:3405:1512:3816:2919:5221:25

22 Temmuz 2019 Pazartesi
Röportajlar
Adıfed Başkanlığına Hüseyin Sevinçtekin Getirildi.
Yaklaşık 4 yıl boyunca Esenler Adıyamanlılar Derneği (Esader) Kurucu başkanlığından sonra başarılı bir çalışma ile Başakşehir Adıyamanlılar Derneği (Ba-D...
»
»
»
Tarihte Bugün
1723 - Gedikpaşa?dan başlayan büyük İstanbul yangını.
1711 - Prut Zaferi ve (Osmanlı-Rus) Prut Barış Antlaşması.
1913 - Edirne'nin kurtuluşu.
1967 - Adapazarı zelzelesi.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Çıkacağım merdivene sabırı merdiven yaparım.
(Mevlana)
Arşiv Arama
MAGAZİN GÜNLÜĞÜ
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,73ms Logonuz...
google-site-verification: googleb1348143173db3dd.html