Bugün - 15 Aralık 2019 Pazar
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künyemiz
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.gergerhaber.net Logo
Kültür Sanat
Yaşam
Eğitim
Röportaj
Ekonomi
Sağlık
Güncel
Köyden Haberler
Politika
Adıyaman 9°°C
Yazar Detayları

MUSTAFA IŞILDAK

MUSTAFA IŞILDAK - SUÇ, CEZA VE STAJ İLE İLGİLİ ÖNERİLER

SUÇ, CEZA VE STAJ İLE İLGİLİ ÖNERİLER
Yazı Tarihi: 5 Mart 2019 Salı

                   

               

Ceza davaları ile ilgili “adalet”in ne olduğu, nasıl yerine getirilmesi gerektiği çok öteden beri tüm dünyada tartışıla gelmiştir. Usulle ilgili ispatın ağırlıkta olduğu medeni hukuk davaları bir yana bırakılacak olursa ceza hukuku ile ilgili davalarda bu konu daha fazla önem kazanmaktadır. Verilen kararların “mutlak ispat”a değil, “nispi ispat”a dayandığı ve bu nedenle de iddia, savunma ve karar organlarının her zaman hata yapabilecekleri veya hata yapmasa bile kamuoyunca hatalı değerlendirilebileceği göz ardı edilmemekle birlikte bu iddiaların en aza indirilmesi gerektiği konusunda toplumda fikir birliği olduğunu söyleyebiliriz.

Millet adına yargı organlarının verdiği kararların yönetilenlerce de içlerine sindirilerek topluma mutluluk kazandırabilmesi için yönetişimin ağırlıkta olması gereken çağımızda yeni fikirlerin doğması kaçınılmazdır. Yeni doğumlara yol açabilecek bu yeni fikirlere haliyle tepkiler de olacaktır. Çünkü her doğumun sancılı olduğu da tabiatın bir gerçeğidir.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi AD Başkanı Prof. Dr. Gülriz Uygur bir dersinde, Cezaevleri İnceleme Komisyonu olarak ziyaret ettikleri cezaevlerindeki tutukluların psikolojik durumlarının hiç iç açıcı olmadığını, ısrarla suçsuz olduğunu söyleyen insanların çoğunlukta olduğunu gördüğünü aktarmıştı.

                Özellikle tutuklamanın ceza mı tedbir mi olduğu ve süresi konusundaki tartışmalar, İtalyan düşünür Cesare Beccaria’nın Sami Selçuk tarafından çevirisi yapılan Suçlar ve Cezalar Hakkında adlı eserinde bile 240 yıl önce de yer bulmuştur. Teoride bir tedbir olan tutuklamanın pratikte ve özellikle kamuoyunda genellikle ceza olarak algılanmasının bir nedeni, tutuklu ve hükümlülerin hukuksal statüleri farklı da olsa ilk günden itibaren aynı infaz rejimi uygulanarak aynı bina ve koğuşlarda barındırılmalarıdır. Bu durumun, cezası kısa süreli hapis olan suçlardan sanık tutukluların, cezası uzun süreli hapis olan hükümlülerden aynı koğuşta edinebileceği suç işleme eğitimi(!) ile salıverildiklerinde daha büyük suçların potansiyel faili olmasına sebebiyet verebileceği kuşkusuzdur. Ayrıca tutuklunun da barındırıldığı binanın adı Ceza İnfaz Kurumu olduğundan kovuşturma aşamasında usulen o anlık bağsız olarak da olsa yargıç karşısına çıktığında masumiyet karinesi gölgelenmekte, haliyle bu fiili durumdan yargıcın sanık aleyhine etkilenmesine sebebiyet verilebilmektedir. Çözüm olarak ceza infazındaki amaçlardan biri olan suçluların ıslahı ilkesi, özellikle kapalı kurumlarda adeta unutulduğundan ayrı binalarda hizmet görecek iki kurumdan birinin adı Ceza İnfaz ve Islah Evi, diğerinin adı ise Tutukevi olarak değiştirilmeli, ıslah ilkesine infaz kurumu içerisinde ve hükümlünün salıverilmesinden sonraki serbest yaşamında işlevsellik kazandırılmalıdır.

Öte yandan avukat, cumhuriyet savcısı ve yargıçların, makul sürelerle polis ve jandarma gözaltı merkezleri ile ceza ve ıslah evleri ile tutukevleri yönetim birimi ve koğuşlarında da staj yapılması sağlanmalıdır. Bu sayede eğitim amaçlı gözaltı veya tutuklulukta geçen süreler üç-beş gün de olsa bizzat yaşayarak kuracakları empati ile avukat ve savcılar, tutuklama veya tahliye isteminde bulunurken veyahut yargıçlar karar verirken daha ihtiyatlı olacak, tutuklamanın anlamının sadece klavyedeki harflerle sınırlı olmadığı anlaşılacak, profesör unvanını kullanmamaya özen gösteren rahmetli hümanist hocamız Faruk Erem’in deyimiyle “suçlu kazındığında altından insan çıktığı” istisnalar dışında görülebilecek, dini bayramlarda protokol ve basın eşliğinde gerçekleştirilen 5-10 dakikalık sembolik cezaevleri ziyaretleri ile de yetinilmemiş olunacaktır.

                Yukarıdaki sorun ve çözüm önerilerimi Şubat 2017’de maillerle sunduğum Prof. Dr. Gülriz Uygur, önerileri çok önemli gördüğünü ve hayata geçirme fırsatı olmasını umduğunu, aynı fakültenin Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku AD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Devrim Güngör ise önerilere katıldıklarını bildirince sürekli yazdığım yerel bir gazetede geçen yıl yayınlanan köşe yazımla ilk kez kamuoyunda tartışmaya açmış isem de şu günlerde Adalet Bakanlığınca hazırlanmakta olan Yargı Reformu Strajesisi vesilesiyle güncelleyerek, 65 yaşına kadar edindiğimiz deneyim ve gözlemlerin de ışığında aşağıdaki yeni önerilerle birlikte bu yazımızla daha geniş kitlelerle paylaşmayı uygun gördüm. 

Şöyle ki; işlenen suçların sıcağı sıcağına ham bilgilerle basında yer almasının ardından “fikri takip” gereği soruşturma ve kovuşturma aşamaları da sonradan yayınlanabilmekte, haliyle kamuoyu olayların daha çok haber değeri taşıyan sonuç kısmı ile ilgilendiğinden ülkede adalet olup olmadığına dair kanaat de dosyadaki delil ve emarelerden yoksun bu ham bilgilerin ağırlıkta olduğu yollarla oluşmaktadır. Oysa savcılık, hâkimlik ve mahkeme kararlarının gerekçeli özetleri belirli sınırlarla da olsa basın açıklaması şeklinde yayınlandığı takdirde bu tür bilgi kirliliği veya olası spekülasyonların önü kesilecek, ülkenin gerçekten bir “adalet devleti” olduğu veya olamadığı yolundaki inanç, daha objektif temelli olacaktır.

Ayrıca, güvenlik güçlerinin suç faillerini bulmak için gelişen teknoloji ile birlikte delilleri elde etmede ve değerlendirmede gösterdiği çok başarılı çalışmaların kamuoyunca bilinmesi, suçların ne denli dikkatli işlenirse işlensin faili meçhul kalmayacağının göstergesi olacağından olası yeni suç faillerine caydırıcılık kazandırabilecektir. Suçların ceza miktarları ve daha da önemlisi ceza ve ıslah evinden tahliye edilen hükümlülerin yüzleri buzlanarak ta olsa cezaevindeki zor yaşam koşullarına ait anlatımlarını içeren görüntüleri ile özellikle öfke kontrolü eğitimine dönük videoların kamu spotu halinde televizyonlarda yayınlanması suç sayısını önemli ölçüde azaltacaktır.  Şüphesiz ki, suçun fail ve mağdurları ile her iki tarafın yakınlarına ve topluma verdiği zararların, halen yayınlanmakta olan kamu spotu konularından, örneğin sigaranın zararlarından daha az olduğu söylenemez.

Son olarak; yargıç ve savcıların daha bağımsız karar verebilmeleri için Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı’nın Ekim 2017 basımı “Hukuk ve Yargı Sistemi Raporu” temalı dergisinde de belirtildiği üzere Anayasa’nın, 1982 yılından beri yürürlükte olan 140/6 maddesinde yer alan “Hakimler ve savcılar idari görevleri yönünden Adalet Bakanlığına bağlıdırlar.” şeklindeki hüküm değiştirilerek hakim ve savcıların idari yönden de yürütme erkine bağlılıklarına son verilmeli, ilaveten coğrafi teminat ta kazandırılmalıdır.       

                Önerilerimize Adalet Bakanlığı ile Türkiye Barolar Birliğinin yaklaşımları bakalım nasıl olacak?

                Mustafa Işıldak 14.02.2019

Ankara Üniversitesi

Hukuk Fakültesi öğrencisi

 

                KAYNAK: hukukihaber.net

 

                           

 
İletişim E-Posta: mustafaısıldak@hotmail.com - Telefon: 0


 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

Haydi Adıyaman Belediyesi
BİR EKMEK PARASINA BİR GÜN SİGORTA
“ÜÇÜ BİR ARADA!”
KAMU YÖNETİMİNDE AKRABALIK
SUÇ, CEZA VE STAJ İLE İLGİLİ ÖNERİLER
DANTON
Sağlık mı İbadet mi öncelikli?
Çiğköfte Festivali Ve Turizim
SAFRANBOLU VE GERGER KANYONLARI
NEMRUT’A TELEFERİK İDEALİ VE İHSAN ALPAYDIN
65 YAŞINDAKİ HUKUK ÖĞRENCİSİNİN YILLIĞINDAN
İSTANBUL’DAKİ ADIYAMAN!
Haymana Kaplıcaları
Av.Celal Kızılkaya Ve Anıları
İDEAL VE SAHABE SAFVAN TÜRBESİ…
Edebiyat Ve Ahmet Sırrı Özbek..
Hedef Ülke Türkiye
Esnaf Nasil Kurtulur?
Ezber Bozan bir Kitap
2017 Imar plânı 2040 Hedefine Ulasir mı?
Ramazan Gökay in ardından ve kanser...
Bana ne oluyor ki , Çocuk işte!
Bana ne oluyor ki , Çocuk işte!
Kafamın İçinde Bir ben..
Ceza Infaz Kurumları ve Staj
Televizyon Programlarında Tütün
MOBBİNG DE YARALAR…
15 TEMMUZ’U ANMAK
Teröre Finansörluk Tütün Ve Adıyaman
Oruç da Muhteşem Üçlü
Oruç da Muhteşem Üçlü
NECİP FAZIL VE İDAM…
Adıyaman ve Bakanlık
Zararımız Özellikle Kendimize
Vakıf başkanı Ve Gürsoy
15 Temmuz Ve Başkan Dimez
KÜÇÜK TÜRKİYE…
“OĞLUM HÜSREV; KORKMAYIN, SONU HAYRA ALAMET OLACAK”
İDEALLER VE SİTİLCE ARITMA TESİSİ
VATANDAŞ KUTLU, BAŞKAN KUTLU’YA KAÇ PUAN VERDİ?
ADIYAMAN VE AHMET AYDIN…
BEYİN CERRAHINI VETERİNER YAPMAK…
KARDELEN’LER ÇOĞALSA KEŞKE
VALİ ERİN’DEN HELALLEŞME-2
VALİ ERİN’DEN HELALLEŞME-1
KORKULAN POLİSTEN SEVİLEN POLİSE…
NEREDEN NEREYE…?
ZEMZEMİN YENİ SIRLARI
BOŞLUKLARI DEVLET DOLDURMALI
BEŞTEPE’YE SEVİNDİM, KÂHTA’YA ÜZÜLDÜM!
Darbe Başarıya Ulaşsa idi?
15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ VE MİLLET…
HAMAM DA SOSYAL İHTİYADž
HİÇ Mİ DEĞİL ALDIĞINIZI GERİ VERİN!
ADANA VALİSİNİ(!) UĞURLARKEN…
Güle Güle, Sayın Vali'm
HAKKINI HELAL ET ŞEHİD’İM;
DOĞALGAZ BAĞLANTI ÜCRETLERİ İADESİ?
ATV’DE ADIYAMAN VE VALİ DEMİRTAŞ...
MERMER İHTİSAS OSB VE KÖMÜR KÖYÜ
GENÇ ASKON VE SİYASET
ATV ve ADIYAMAN’IN İTİBARI…
RESSAM TAŞKIRAN VE AHDE VEFA…
AK PARTİ İL BAŞKANI KİM/NASIL OLMALI?
ALİ YILMAZ’LARI YAŞATMAK GEREK…
2016 EMİTT FUARINDA ADIYAMAN
İKİNCİ MADDE: KÖTÜ SÖZ…
YILBAŞI/MEKKE’NİN FETHİ
ZİYARET VADİSİ VE VALİ DEMİRTAŞ…
“ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK” BİTİYOR…
BİR TEŞEKKÜR, BİR İSTEK?
ADIYAMAN SAĞLIKTA NEREYE KOŞUYOR?
SUYA KARŞILIK OTEL Mİ İSTENİYOR?
YILIN İDARECİSİ ÖDÜLÜ?
BU BİNALAR SİZİN OLSA İDİ?
GENEL SEKRETER DR. ÖZ’LE 30 DAKİKA
GÖNÜL İNSANI
NEDEN HUZUR KENTİYİZ?
KOÇALİLİLERİN İSTEDİĞİ OLDU (MU?)
Öğrendik ki…
ZENGİN SURİYELİLER
AKILCI İLAÇ KULLANIMI…
SAYIN CUMHURBAŞKANI’M…
‘MODERN HAMAM YOK’ DENMEZ ARTIK!
NE GEREK VAR ADAYLIĞA?
YAŞAM MEDYA’LAR YAŞATILMALI
SAHABE’MİZE VE ALTIN ELMA’MIZA NE OLDU?
YOLUN AÇIK OLSUN BİLAL ERCAN…
MECLİS ÜYELİĞİ VE M. ALİ ALKUŞ ÖRNEĞİ
VALİ DEMİRTAŞ-DEMİRYOLU VE TANITIM…
DİN ADAMI SADECE ÖLÜ YIKAYICISI MI?
HUZUR KENTİ VE VALİ DEMİRTAŞ…
YAĞMUR’LARIN SESİNE BAK…
KOÇALİ BARAJI’NDA NE İSTENİYOR?
YİNE BARIŞ…
ADIYAMAN UYDUYA ÇIKTI
GAZETEDEN BİR YAPRAK DÜŞTÜ!
DOĞAN’LA GELEN BARIŞ
BELEDİYE’DEKİ KARA DELİKLER…
“ACİL”SİZ ÜNİVERSİTE HASTANESİ?
TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİM HAKKI!...
HAYDİ, SAYIN AHMET AYDIN!
IŞİD ve MOSSAD!
BELEDİYE ÇİÇEK HABERLERİ!
ŞÜKRET ARKADAŞIM…
YAKIŞIYOR MU SAYIN İSLAM BAKAN’IM?
İYİ Kİ VARSINIZ!
NASIL YAZIYORUM?
BU KADAR DA OLMAZ!
SÜMEREVLERİ ÖĞRENCİ YURDU–3
RAMAZAN FESTİVALLERİ BİTTİ!
YİNE İNTİHAR…
ELAZIĞ-MALATYA-ADIYAMAN-TORBALI
KOKAN ÖLÜLER
BEŞPINAR-BELEŞPINAR(!)-ANIZ
İMAR PLANI VE SATRANÇ
KANUNİ VE KARINCA…
A.MİRZA İNAK VE HAVUZA ÇİŞ YAPMAK
KONUT KİRALARI VE İMARDAKİ KAT ADETLERİ
Bir tıkla ÜCRETSİZ yardım…
BEN ÖZÜR DİLİYORUM…
PARAYLA TAZİYE ZİYARETİ
BELEDİYENİN BELEŞ OTOPARKI…
DÜNDEN BUGÜNE VE FADIL BİNZET
HİZMETLİYE DE PLAKET VERİLİR
HAYDİ, ESNAF KARDEŞİM İSTANBUL’A…
BALIK BAŞTAN KOKMAZ MI?
ESENTEPE TOKİ’DE BORÇ VE GASP?
BU KUŞAĞI DA BELİMİZE KİM SARDI?
BU GÜN ANNELER GÜNÜ!
BUGÜN ANNELER GÜNÜ-2
SEN AĞLAMA ÖMER AMCA!
BAŞKAN ADAYI KUTLU VE YANSIMALAR
VAH… VAH… KOMUTANA ÜZÜLDÜM!
DİLENEN SURİYELİLER?
MEVZUAT HAZRETLERİ!
BİLGİSAYAR VE İMAN
LÜTFEN KOKLAR MISINIZ!
MÜTEAHHİT DEĞİLİZ DİYE Mİ?
BU NASIL DEMOKRATLIK?
Gül Gibi Akgül'den Mesaj Var
Bir Pirinç Tanesi..
İzmir'den Ses Var
Ağlarsan Seni Polise Veririm
Haydi Ankara Akm'ye..
Ali Amcalar Gerek..
Beş Dakika..
Tayyip'i Yedirmeyiz...
Hemşerilerim Hoşgelmişsiniz...
Adımız Adımmülayim Olsun
Ömer Bin Abdulkaziz
Ekremler Nasıl Kurtulur
Sümerevleri Öğrenci Yurdu 1
Sümerevleri Öğrenci Yurdu 2
Dualarla Güle Güle..
Zaman, Adıyaman Ve Vali Demirtaş
Mutlu Olmak
Şöför Amca..!
Stk'lar Ve Gönüllülük
Bakın Çocuklar Ne İstiyor?
Zemzem'in Yeni Sırları
Boşanmalar ve aile Hekimliği 1
12 Eylül Namazdaki İmamı Bile Şaşırtırsa?
Hilmi Şahballı ve Adıyaman…
Adıyamanlılık Böyle(mi) Olur
Son Kat Üvey Evlat
Atatürk Ve Din
Kim Bu Acemi (!) Milletvekili
Doğalgaz Bağlantı Ücretleri Fazla mı Alındı?
Zalim Yazı
Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz..!
Vali Demirtaş Ve Sığınmacılar..
Yeni Şeyler 1
Eski Vali - Yeni Vali..
“ASLAN” HÜSEYİN ASLAN…
SABAH NAMAZINDA ÖLÜMÜ DÜŞÜNMEK
Artık Yeni Şeyler Söylemek Lazım
Kimsesizlik..
Ramazan Festivalleri!
Sen Ağlama Mehmet Amca
Kulak Kesilmesine İçin Kulak Verelim 2
Baharla Gelen Haşir (Ö.S.DİRİLME) Hakikati-1
Komşu Duası
Hey Ya Rabbi..
ÜNİVERSİTE VE MEŞRUTİYET
Hani Ayırımcılık Olmayacaktı?
Süemerbank Parkı, Söylenenler, Tescillenenler
ÖLÜRSE GİDERİZ
ESKİ(MEZ) BİR DANIŞMANIN SEVDASI...
Halkın Kandil Mesajları
Cumhurbaşkanı Ziyareti Ve Zaman
Gül'e Sahip Çıkayım Derken..
Valilik Büyükaslan Savaşı
Eko Adıyaman Basını
ŞER DÜŞÜNÜLEN ŞEY HAYIR OLDU
Üniversiteyi 40 Yaşında ki Temizleyemez mi?
Ben mi Biz mi?
Cepler Dikilsin
VEKİL DANIŞMANI MAAŞ ARTIŞI…
Hukuk Fakültesine Koşar Adım
VERGİ KAÇIRMAK=ADAM ÖLDÜRMEK
NE SÖYLEYECEKTİM
ÇİNGENE
HUKUK FAKÜLTESİNE DOĞRU…
HANGİSİ YANLIŞ?
İNGİLİZ POLİSİ OLSAYDI ÖLÜRLER MİYDİ?
TCK’YI ELLE YAZMA CEZASI…
SUÇLULARDAN UZAK DURMAYIN
BU SABAH YENİDEN DOĞDUM…
ABD'DEN ŞOK RAPOR
MİLLETVEKİLİ YETİŞ’TEN MESAJ VAR…
AİLE POLİSİ PROJESİ
10 OCAK VE GAZETECİ DERNEKLERİ
UYKUDAN UYAN EY ADIYAMAN
SEBAHAT TUNCEL, TOKAT VE MEDYA…
HASUTLUK HASTALIĞI
SORUMLU YALNIZ AKMERCAN MI?
AKMERCAN-BELEDİYE MAÇI 3
AKMERCAN BELEDİYE MAÇI
BU YAZI...
DEPREMZEDEYE KONUT TAHSİS EDENLER
kMM VE...
ARİFE, AREFE
HAVŞERİ İÇİN HAYDİ ZEY'E!
KAZIN AYAĞI ÖYLE DEĞİL
TÖREN İPTALİ
2006'DAN 2011'E DOĞALGAZ
TERÖR VE GELİŞMELER
BU İNSANLAR DA BİZİM
DEMİRYOLU İÇİN HAYDİ
YERE DÜŞMEKLE CEVHER..
PİRİN PALAS
EMNİYET KEMERİ Mİ KOLTUK DEĞNEĞİ Mİ
SIRA DIŞI BİR BAKAN GELDİ…
KÖKÜNÜ ARAYAN ÇINAR
ÇORBA PARASI!...
ÇELİKHAN HALKINDAN YOĞUN DESTEK…
ÇELİKHAN, ÇELİKHAN, ÇELİKHAN!..
GÖNÜL İNSANI
POST KAVGASIYMIŞ MEĞERSE?
MINDARA DOLAM DOLAM
İL OLMAMIZI İSTEMEYEN
TERÖRLE MÜCADELEDE HATA MI YAPIYORUZ?
DÜĞÜN EVİ Mİ ÖLÜM EVİ Mİ?
REKTÖR GÖNÜLLÜ'NÜN TOPLANTISI..
GÜÇLÜ TÜRKİYE GÜÇLÜ ORDU
YEMİN KRİZİ VE MOTOR YAKMAM
GÜLE GÜLE..
ANNECİĞİM BİRAZ DA BİZİMLE GÖRÜŞME YAP
ZEMZEM VE İLAHİ SIRLAR?
HAMAMA MI GİTTİNİZ BE HEY GAFİLLER?
TARAF OLMAYAN BERTARAF OLUR
SUÇLUYU KAZIRSAK ALTINDA NE ÇIKAR?
AVUKAT TAYLAN 3
AVUKAT TAYLAN..2
AVUKAT TAYLAN...
ADIYAMAN'DA Kİ GAZZE..
İMAMLAR'A AÇIKLAMA..
ÜÇ KURUŞLUK İNSANLAR
BÖYLE KOMUTANLAR DA VAR
ADIYAMAN'DA Kİ GAZZE...
BI YARA İKİ YILDIR..
Diğer Yazarlar

İnanç Turizminde Sınıfta Kaldık
Irgat Şehri Adıyaman
AKSA DÜŞERSE
Biz Kimiz..?
Ülkemin Güncel Davası
Peygamberler şehri “Urfa”
Korkaklar Zafer Anıtı Dikemez
Kral Çıplak..!
Samsat Depremi
Haydi Adıyaman Belediyesi

 www.gergerhaber.net Logo

 

 

GERGER TV CANLI


Yazarlar 
Siyaset Sahnesi
Hava Durumu ( Adıyaman )
Bugün
6°°C - 9°°C
Pazartesi
8°°C - 12°°C
Salı
3°°C - 14°°C
Çarşamba
3°°C - 14°°C
Namaz Vakitleri ( Adıyaman )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:0007:2712:2614:5517:1618:37

15 Aralık 2019 Pazar
Röportajlar
Adıyaman Tanıtım Günleri Açılışı Muhteşemdi
Adıyaman'ın tarihi, kültürü ve lezzetlerinin tanıtıldığı 2. Adıyaman Tanıtım Günleri, Yenikapı Etkinlik Alanı'nda başladı.Adıyaman Dernekler...
»
»
»
Tarihte Bugün
1574 - Sultan İkinci Selim Han'ın Vefatı
2006 - Hava Kirlili İle Savaş Haftası
Kim Kimdir
Günün Sözü
Öldükten sonra yaşamak isterseniz, kalıcı bir eser bırakınız.
(HZ.ALİ (R.A))
Arşiv Arama
MAGAZİN GÜNLÜĞÜ
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,73ms Logonuz...
google-site-verification: googleb1348143173db3dd.html